Vedcom z Austrálskej národnej univerzity sa podarilo vytvoriť nový druh tkaniva, ktoré je podobné tomu ľudskému. Vôbec poprvýkrát v sebe spája niekoľko jedinečných vlastností, ktoré by sa dali využiť pri tvorbe robotov novej generácie – píše portál Science Alert

Podobný typ tkaniva bol vyvinutý už oveľa skôr, no vôbec po prvýkrát sa takmer úplne úplne podobá ľudskej koži, predovšetkým z jej funkčného hľadiska. Má dostatočnú pevnosť, stálosť a dokonca sa a vďaka špeciálnemu chemickému zloženiu dokáže sámo opraviť. Svoje zistenia zverejnili k nahliadnutiu na stránke Advanced Materials, kde si môžeš prečítať aj všetky technické parametre.

Budúcnosť humanoidov

Doterajšie pokusy vytvoriť niečo podobné boli zvyčajne veľmi slabé a už aj po miernom zaťažení došlo k ich zničeniu. To však nie je tento prípad, nakoľko je možné prenášať veľmi ťažké predmety (v porovnaní s hmotnosťou materiálu), pričom sa od rôzneho stupňa zaťaženia mení aj tvar tkaniny, podobne ako ľudské svaly (naťahovanie). Dosiahnuť to bola pre vedcov výzva, no nakoniec sa to podarilo a výsledok stojí za to.

Okrem samoliečenia materiálu, či pevnosti v ťahu, si tkanivo dokáže zapamätať tvar a meniť farby. Dokonca dokáže reagovať na rôzne tepelné stimuly a vykonať vopred danú úlohu. To všetko sa dosiahlo pomocou dynamických vodíkových väzieb. Pridaním ďalších polymérov možno pritom dosiahnuť ešte viac vlastností, vzhľadom na využitie tohto materiálu – píše Phys.

IoT Solutions/World Congress

Prečítaj si tiež
Takto vyzerá ďalší revolučný pokrok humanoidných robotov. Jednoducho prešli cez tenkú dosku

Cieľové odvetvie je predovšetkým v biomedicínskych zariadeniach a v robotike pri navrhovaní a výrobe humanoidných robotov. Vedci predpokladajú, že o tento ich vynález bude vo svete veľký záujem. Aby ho sprístupnili čo najväčšiemu počtu odberateľov, tak aktuálne prebieha vývoj, ktorý by umožnil 3D tlač tohto materiálu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom