Vedcom z Austrálskej národnej univerzity sa podarilo vytvoriť nový druh tkaniva, ktoré je podobné tomu ľudskému. Vôbec poprvýkrát v sebe spája niekoľko jedinečných vlastností, ktoré by sa dali využiť pri tvorbe robotov novej generácie – píše portál Science Alert.
Podobný typ tkaniva bol vyvinutý už oveľa skôr, no vôbec po prvýkrát sa takmer úplne úplne podobá ľudskej koži, predovšetkým z jej funkčného hľadiska. Má dostatočnú pevnosť, stálosť a dokonca sa a vďaka špeciálnemu chemickému zloženiu dokáže sámo opraviť. Svoje zistenia zverejnili k nahliadnutiu na stránke Advanced Materials, kde si môžeš prečítať aj všetky technické parametre.
Budúcnosť humanoidov
Doterajšie pokusy vytvoriť niečo podobné boli zvyčajne veľmi slabé a už aj po miernom zaťažení došlo k ich zničeniu. To však nie je tento prípad, nakoľko je možné prenášať veľmi ťažké predmety (v porovnaní s hmotnosťou materiálu), pričom sa od rôzneho stupňa zaťaženia mení aj tvar tkaniny, podobne ako ľudské svaly (naťahovanie). Dosiahnuť to bola pre vedcov výzva, no nakoniec sa to podarilo a výsledok stojí za to.
Okrem samoliečenia materiálu, či pevnosti v ťahu, si tkanivo dokáže zapamätať tvar a meniť farby. Dokonca dokáže reagovať na rôzne tepelné stimuly a vykonať vopred danú úlohu. To všetko sa dosiahlo pomocou dynamických vodíkových väzieb. Pridaním ďalších polymérov možno pritom dosiahnuť ešte viac vlastností, vzhľadom na využitie tohto materiálu – píše Phys.

Prečítaj si tiež
Takto vyzerá ďalší revolučný pokrok humanoidných robotov. Jednoducho prešli cez tenkú dosku
Cieľové odvetvie je predovšetkým v biomedicínskych zariadeniach a v robotike pri navrhovaní a výrobe humanoidných robotov. Vedci predpokladajú, že o tento ich vynález bude vo svete veľký záujem. Aby ho sprístupnili čo najväčšiemu počtu odberateľov, tak aktuálne prebieha vývoj, ktorý by umožnil 3D tlač tohto materiálu.
Teraz čítajú

Továreň na temnú hmotu. Blízko nás je hviezda, ktorá opäť udivuje vedcov, možno skrýva najväčšiu záhadu vesmíru

Nočnú oblohu zahltí o pár dní jedinečný meteorický roj. Kedy bude ideálny čas na pozorovanie a na čo si treba dať pozor?

Putin sa bojí genetických experimentov, ktoré by mohli zahubiť ľudstvo. V Rusku paradoxne podporil kontroverzný výskum

Takúto fotku z vesmíru sme ešte nikdy nedostali. Sonda, ktorá smeruje k Slnku, odfotila celý prachový prstenec Venuše

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu
Články, ktoré hýbu svetom

Elektrický Volkswagen je kráľom. Poznáme svetové auto pre rok 2021

Ďalšia obeť polovodičovej krízy: Peugeot je nútený montovať zastaraný komponent do svojho slávneho modelu

Mladí vedci pestujú mäso v laboratóriu. Novinkou, ktorú uznáva Gates, chcú nahradiť zvieratá a ohromiť Slovákov

Príbeh podnikateľa roka: Martinus uveril internetu už v roku 2000, teraz je najväčším online kníhkupectvom
