Súboj o predstavenie plne autonómneho vozidla je v plnom prúde a zapájajú sa do neho najväčšie technologické spoločnosti sveta. Jednou z nich je aj Google (Alphabet), ktorý prostredníctvom divízie Waymo vyvíja vlastný systém pre samostatnú jazdu. Spoločnosť teraz spustila aj zaujímavú možnosť takúto cestu zažiť.

Waymo sa snaží zvýšiť povedomie a informovanosť ľudí o možnostiach a funkcionalite autonómnych vozidiel. Táto technológia je totiž stále pre množstvo používateľov odstrašujúca či nedôveryhodná. Práve s cieľom informovanosti teraz Waymo zverejnil na YouTube virtuálnu prehliadku, ako takáto jazda vlastne prebieha. Spoločnosť momentálne verejne testuje svoje vozidlá v meste Phoenix, ktoré sa nachádza v americkom štáte Arizona. Práve z tohto mesta pochádzajú zábery, ktoré si môžeš prehliadať v 360° režime a prezerať si tak celé okolie autonómneho minivanu.

Počas jazdy tak máme možnosť pozorovať, ako vlastne automobil vidí prostredníctvom senzorov, kamier či LiDARU okolité prostredie, čomu venuje pozornosť a ako predvída situácie. V závere si môžeš aj virtuálne sadnúť na zadné sedadlo a vidieť, ako takáto jazda prebieha. Opis technológií nie je príliš hlboký, no jednoduchosťou mieri práve na lepšiu informovanosť širokej verejnosti.

Chystá sa tvrdý súboj

Google už má v Arizone predbežné povolenie o spustenie autonómnej dopravnej služby na spôsob taxíkov. Ešte pred spustením však musí potvrdiť a preukázať, že jeho vozidlá sú schopné bezpečne prepraviť ľudí zložitými dopravnými systémami v meste. Informuje portál The Verge. Pri autonómnych prepravných službách sa očakáva najmä súboj so spoločnosťou Uber. Podobné technológie však vyvíjajú aj iné firmy a môže sa stať, že niekto iný sa nakoniec presadí skôr a výraznejšie.

Waymo zároveň oznámilo, že vozidlá spoločnosti už v autonómnom režime súhrne prešli viac ako 8 miliónov kilometrov. Obdivuhodná je pritom rýchlosť, s akou sa v súčasnosti toto číslo zvyšuje. Prvý 1,6 miliónov kilometrov (1 mil. míľ) totiž autá najazdili za približne 6 rokov, no teraz zvládli rovnakú vzdialenosť za takmer tri mesiace. Vývoj autonómnej technológie sa tak zintenzívňuje a súboj o predstavenie prvej komerčnej služby sa vyostruje. Kto zvíťazí?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom