Prestaňme ich kontaktovať, kričia vedci. V Mliečnej ceste sú 4 mimozemské civilizácie
Ľudstvo sa už desiatky rokov márne snaží objaviť a kontaktovať akúkoľvek formu mimozemského života. V snahe nadviazať kontakt s inteligentnou mimozemskou civilizáciou, ktorá sa potencionálne môže ukrývať niekde v nekonečnej temnote a diaľave vesmíru, z času na čas vysielame správy určené práve mimozemšťanom.
Vysielanie správ do vesmíru
Ako sme ťa nejedenkrát informovali, mnoho odborníkov si však myslí, že vysielať správy do vesmíru a upozorňovať tak na svoju prítomnosť môže byť hrozný nápad.
Nie nadarmo jedna z teórií objasňuje absenciu mimozemských civilizácií tým, že všetky sa zo strachu o svoj vlastný život skrývajú vo vesmíre ako v temnom lese. Viac informácií o tejto teórii nájdeš v samostatnom článku.

To, že vysielať správy do vesmíru a snažiť sa nadviazať kontakt s mimozemšťanmi nie je dobrý nápad, tvrdí aj vedec z Oxfordu, podľa ktorého zdieľanie citlivých informácií o polohe našej planéty a ľuďoch na nej predstavuje riziko, ktoré je potrebné zvážiť. Dokonca aj Stephen Hawking pred svojou smrťou tvrdil, že kontakt s mimozemšťanmi by nás potencionálne mohol „stáť krk“.
Bez ohľadu na to, či vysielanie správ do vesmíru s cieľom nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou predstavuje riziko alebo nie, tieto aktivity, niekedy označované ako METI (Messaging to Extra-Terrestrial Intelligence), sa praktizujú od roku 1974. V tej dobe totiž ľudstvo vyslalo prvú medzihviezdnu rádiovú správu z dnes už neexistujúceho observatória Arecibo. Cieľom tejto správy bola guľová hviezdokopa M13.
Od tej doby uplynulo už veľa času a ľudstvo vyslalo niekoľko medzihviezdnych rádiových správ. Niektoré z týchto správ sa pritom posielali na potencionálne obývateľné svety ako je Gliese 581 c, Tau Ceti f a GJ273 b.
K dnešnému dňu sa za potencionálne najobývateľnejší svet zo všetkých objavených exoplanét považuje GJ273 b. Ide o skalnatú planétu v obývateľnej zóne červeného trpaslíka, ktorá má približne 2,89-násobok hmotnosti Zeme a prijíma len o 6 % slnečného svetla viac, ako modrá planéta.
K tomuto iba 12 svetelných rokov vzdialenému svetu bola odoslaná správa v rámci projektu Sónar Calling GJ273 b, pričom správa má doraziť v roku 2029. Prípadná odpoveď by teda na našu planétu mala doraziť v roku 2041. Treba tiež poznamenať, že správa odoslaná na túto planétu obsahuje iba hudbu a návod na jej dekódovanie.
Prečo len hudba?
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo nevysielame žiadne zložité správy na potenciálne obývateľné exoplanéty
- Ktoré pozorovanie sa najviac podobá na správu od mimozemšťanov
- Aká je šanca, že ľudstvo napadne inú civilizáciu
- Koľko civilizácií je v mliečnej dráhe podľa vedcov
- Či hrozí, že niektorá z nich zachytí naše signály
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítaj viac z kategórie: Vesmír a veda
Teraz čítajú

Pri Európe narazil do mora obrovský asteroid. Vyvolal apokalyptickú 100-metrovú vlnu tsunami

Toto by robiť nemali. Vedci objavili „vesmírnych upírov“, ktorí požierajú svojich susedov

Vyschol pred miliardami rokov, no stále skrýva veľké tajomstvo. Nález na Marse zneistil vedcov

Ľudstvo je krok od porazenia rakoviny. Vedci odomkli nekonečný zdroj buniek, ktoré likvidujú nádory

Prečo sme ešte nenašli mimozemšťanov? Nová teória tvrdí niečo zarážajúce
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Po langoši bez mäkčeňa ďalší bizár: Vlado z Humenného dostal „výchovnú“ 500 eurovú pokutu za to, že opravil chybu
PREMIUM17-ročný Slovák buduje startup z Prešova: Nezáleží na tom, odkiaľ si, vytrvalosť nakoniec porazí aj talent

Slováci majú „Benátky východnej Európy“ na skok od hraníc. „Za kvalitný burger zaplatíš 5 až 6 eur,“ tvrdí Martin

Slovenskému mestu hrozí mimoriadna situácia. Voda už nestačí, úrady varujú pred vážnym problémom

Štát o pár hodín spúšťa systém, ktorý ľuďom zjednoduší cestovanie po Slovensku
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Počasie odhalilo achillovú pätu moderných domov. Ľudia riešia ťažkú dilemu
- Väčšina Slovákov má doma televízor na nesprávnom mieste. Zabúdajú na fyziku obrazu
- Najväčšia výhoda Slovenska sa mení na problém. Jadrová energia dopláca na krátkozrakosť
- 185-tisíc Slovákov mu neodolalo, čoskoro bude online. Hviezdny film nájdeš na jedinej službe
- Veľký operátor vypína mobilnú sieť. Treba overiť, či telefón bude naďalej fungovať
-
- Počasie odhalilo achillovú pätu moderných domov. Ľudia riešia ťažkú dilemu
- Väčšina Slovákov má doma televízor na nesprávnom mieste. Zabúdajú na fyziku obrazu
- Cesta z plastu znela ako ekologická katastrofa. Po 11 mesiacoch však prišli prekvapivé výsledky
- Nový seriál ovládol svet. Ohrozuje aj najväčší hit súčasnosti
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
-
- Cesta z plastu znela ako ekologická katastrofa. Po 11 mesiacoch však prišli prekvapivé výsledky
- Počasie odhalilo achillovú pätu moderných domov. Ľudia riešia ťažkú dilemu
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Balkóny Slovákov sa menia na technické bojisko. Jedna chyba môže skončiť drahým sporom
- Rusko odporúča ľuďom okamžite prejsť na Android. Američania ich pichli do citlivého miesta
Ázijský tiger spúšťa veľkú investíciu. Do výroby čipov naleje viac než 500 miliárd dolárov
Holandsko úplne zmenilo svojich dodávateľov energií. Rusov nahradilo USA, dovoz prudko stúpol
Európa zrýchľuje budovanie obrovských batérií. Podporí projekty, ktoré majú stabilizovať elektrické siete
Poľsko masívne posilní dovoz plynu. Chystá niečo, čo pomôže celej strednej Európe
Slováci si rýchlo zvykli na nový spôsob platenia. Štátne platby prekonali 5 miliónov eur
Volkswagen chystá drastické škrty. Prácu môže stratiť až 100-tisíc ľudí
Európania začali stavať ľadoborec pre USA. Posilní ich vplyv v severskej oblasti
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Po langoši bez mäkčeňa ďalší bizár: Vlado z Humenného dostal „výchovnú“ 500 eurovú pokutu za to, že opravil chybu
PREMIUM17-ročný Slovák buduje startup z Prešova: Nezáleží na tom, odkiaľ si, vytrvalosť nakoniec porazí aj talent

Slováci majú „Benátky východnej Európy“ na skok od hraníc. „Za kvalitný burger zaplatíš 5 až 6 eur,“ tvrdí Martin

Slovenskému mestu hrozí mimoriadna situácia. Voda už nestačí, úrady varujú pred vážnym problémom

