Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mliečna dráha je domovom najmenej miliárd hviezd. Odhaduje sa, že v skutočnosti sa v našej domovskej galaxii môže nachádzať 100 až 400 miliárd hviezd a najmenej také isté množstvo planét – reálne by ich malo byť omnoho viac.

Ak by aj len malá časť týchto planét obsahovala život, Mliečna dráha by sa len hemžila mimozemskými civilizáciami.

Kde sú všetky vesmírne civilizácie?

Napriek uvedenému, do dnešného dňa vieme len o jednej planéte, ktorá prekvitá životom. Počet mimozemských civilizácií, ktoré by sa v našej galaxii mali nachádzať, rieši slávna Drakeova rovnica. Ide o matematickú rovnicu, ktorá nám teoreticky umožňuje vypočítať, koľko komunikácieschopných inteligentných mimozemských civilizácií sa vo vesmíre nachádza.

Drakeova rovnica. University of Rochester (úprava redakcie)

Rovnicu už v roku 1961 sformuloval americký astronóm Frank Donald Drake. Väčšina verejnosti ju však mohla zachytiť až v seriáli Cosmos, ktorý spoluvytvoril a uvádzal slávny astronóm a popularizátor vedy a kritického myslenia Carl Sagan.

Vzhľadom k neznalosti väčšieho množstva premenných je považovaná iba za akýsi odhad, ktorý vôbec nemusí reflektovať realitu. Ako píše projekt SETI, zaoberajúci sa pátraním po mimozemskej inteligencii na svojom webe, hoci Drakeovu rovnicu nemožno „vyriešiť“ alebo presne vypočítať, zachováva si značnú užitočnosť pre diskusie o mimozemskom živote a inteligencii.

Drake však nebol jediný, ktorý sa týmto problémom zapodieval. Vysvetliť, kde sa nachádzajú všetky mimozemské civilizácie, ktoré by sa teoreticky vo vesmíre mali nachádzať, sa pokúšal aj Enrico Fermi, podľa ktorého je pomenovaný aj slávny Fermiho paradox.

Fermiho paradox opisuje zjavný rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemských civilizácií a absenciou dôkazov. Tento paradox je založený na rozhovore medzi slávnym vedcom a jeho kolegami počas obedňajšej prestávky v Los Alamos v roku 1950, kedy sa Fermi svojich kolegov opýtal: „Kde sú všetci mimozemšťania?“

Hoci do dnešných dní odpoveď na túto otázku nepoznáme, existuje niekoľko možných riešení tohto paradoxu:

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú