Väčšina doterajších smartfónov prišla na trh s modernou výbavou a dizajnom, ktorý už nejaký ten mesiac zahŕňa aj výrez displeja. Niektoré modely mali z vrchu obrazovky ukrojené viac, iné zasa menej, no vylepšiť bezrámikový dizajn a zbaviť sa klasického výrezu môže tento čínsky výrobca smartfónov už pri nadchádzajúcom modeli. Oppo R19 v návrhu ukazuje, akým smerom sa uberá bezrámikový dizajn, ktorý zanevrie na „notch“ a staví len na 2 malé výrezy pre fotoaparát.

Smartfónový priemysel je stále plný najrôznejších modelov, ktorá disponujú nechválne známym výrezom displeja. Tento prvok je neraz prekážkou, ktorá oberá používateľa o časť obrazu. Viaceré spoločnosti sa už snažili tento prvok eliminovať a v dôsledku ukázali odlišné riešenia, od vysúvacích mechanizmov kamier, až po vysúvaciu konštrukciu celého smartfónu. Ďalšie návrhy, ktoré prídu v snahe dosiahnuť čo najlepšie proporcie displeja ku konštrukcii týchto zariadení, ukázal prednedávnom Samsung. Istým spôsobom sa však chce presadiť aj čínske Oppo s modelom R19, ktorý sa objavil na renderoch.

Nová vlna výrezov prichádza

Už prvý pohľad na tento koncept nám ukazuje, že pokiaľ sa snímače presunú inam, stačia obrazovke iba výrezy pre fotoaparát. V tomto prípade môže výrobca využiť duálny selfie fotoaparát s rozlíšením až 40 MPx. Dva maličké výrezy sú tak rozhodne lepšou voľbou ako jeden široký „notch“, ktorý by poriadne zakrýval vrch obrazovky. Oppo zrejme môže plánovať upraviť všetky rámiky okolo AMOLED displeja, ktoré budú jednými z najtenších vôbec. Vďaka tomu by mal jeho pomer k telu smartfónu dosiahnuť až 95 %.

Nenechaj si ujsť
Samsung bojuje proti výrezu. Má spôsob, ako sa mu aj pri ďalších smartfónoch úplne vyhnúť

Zadná časť renderov odhaľuje trojicu vertikálne uložených fotoaparátov, avšak sa na nej nenachádza snímač odtlačkov prstov, ktorý by sa mal presunúť priamo do obrazovky. Malým, no dôležitým detailom je tiež ikona „5G“ v rohu displeja, ktorá naznačuje, že už v budúcom roku prídu s podporou tejto novej rýchlej siete aj smartfóny tohto výrobcu. Prvým z nich by tak mohol byť model R19, ktorému by nemala chýbať ani nadupaná výbava s výkonným procesorom a 6 GB RAM. Z pamäťových verzií sa môžeme dočkať 64 GB a 128 GB prevedenia.

Viac informácií o tejto chystanej novinke zatiaľ nie je známych. Oppo môže R19 predstaviť až po premiére Samsungu Galaxy S10, o ktorom sa šepká, že by mohol priniesť podobne vyzerajúci dizajn prednej steny. Neskôr môže podobu R19-ky prevziať aj ďalšia vlajková loď od OnePlus, ktoré má k firme Oppo naozaj blízko. Je tak len otázkou času, kedy začnú výrobcovia smartfónov vo veľkom upravovať obrazovky, skrývať snímače a ukazovať čoraz menšie výrezy displeja. Všetko sa to môže pritom udiať už v budúcom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom