Dve najväčšie sociálne siete v USA, Facebook a Twitter, pochopiteľne zohrávajú obrovskú rolu aj pri kampani prezidentských volieb. Na oboch sieťach sa nedávno zobrazilo zmanipulované video, na ktorom hovorí kandidát Joe Biden, že ľuďom nezostáva nič iné, ako voliť Donalda Trumpa, informuje portál TheVerge.

Toto video sa objavilo na Twitteri a Facebooku Daniela Scavina mladšieho, ktorý je správcom sociálnych sietí Bieleho domu. Zostrihané video z prejavu Joa Bidena neskôr zdieľal aj samotný Trump so slovami, že s ním súhlasí. V tábore Trumpovho protikandidáta pochopiteľne vyvolal príspevok obrovské rozhorčenie. Scavino sa však dôrazne ohradil voči tomu, že konkurencia, ale aj sociálne siete, označili jeho video za zmanipulované.

Facebook/Screenshot/Daniel Scavino jr.

V pôvodnom znení Bidenovho prejavu sa hovorilo o tom, že ľuďom nezostane nič iné, ako voliť Trumpa v prípade, ak sa medzi sebou v strane okamžite neprestanú hádať. Je teda jasne dokázateľné, že video, ktoré na sociálnych sieťach získalo milióny pozretí, je vystrihnuté z kontextu a ľuďom podáva skreslenú informáciu.

Sleepy Joe💤in Missouri today:“We can only re-elect @realDonaldTrump.”#KAG2020LandslideVictory🇺🇸https://twitter.com/danscavino/status/1236461268594294785?s=21

Gepostet von Daniel Scavino Jr. am Samstag, 7. März 2020

Video má aktuálne 6,7 milióna videní na Twitteri a viac ako milión pozretí na Facebooku, takže jeho dosah je skutočne markantný. Zatiaľ čo Twitter označil video takmer okamžite ako čiastočne zmanipulované, Facebooku to trvalo dlhší čas.

Greg Schultz, manažér Bidenovej kampane, tvrdí, že Facebooku ide len o peniaze, a preto dovolí v rôznych kampaniach pokojne šíriť klamstvá, píše TechCrunch. Toto vyjadrenie však padlo ešte predtým, ako aj Facebook spomínané video označil za čiastočne zmanipulované.

 

Twitter tak vôbec poprvýkrát uplatnil svoje právomoci pri takýchto druhoch videí. Nové pravidlá na označovanie a detekciu zmanipulovaných videí sa dostali v rámci Twitteru do platnosti len 5. marca a o pár dní na to si už našli svoje uplatnenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom