Rozhodnutie Donalda Trumpa zaviesť poplatky na tovar dovážaný z Číny vyvolalo mnohé otázky a pochybnosti. Doteraz sa však hovorilo, že by Apple produkty, vrátane smartfónov spoločnosti, nemuseli podliehať týmto nariadeniam. Americký prezident v rozhovore prehlásil, že nakoniec môžu sankciám podľahnúť aj iPhony, ktorých ceny by sa vo výsledku na domácom trhu ešte viac zvýšili.

Apple navrhuje svoje produkty doma v USA, avšak väčšinu z nich už vyrába v Číne. Okrem počítača iMac sa v tejto ázijskej krajine vyrábajú všetky jeho zariadenia, vrátane iPhonov, ktoré sú potom exportované na svetové trhy a aj do Spojených štátov. Donaldovi Trumpovi sa však nepozdávajú obchodné praktiky Číny, a tak sa rozhodol na jej výrobky zaviesť nemalé sankcie. Obavy Apple zo zvýšenia výsledných cien jeho produktov sú opodstatnené.

Obchodná vojna Applu vôbec neprospeje

Situáciu nezlepšilo ani odporúčanie amerického prezidenta, ktorý prehlásil, že pokiaľ sa chce spoločnosť týmto poplatkom vyhnúť, mala by presunúť výrobu z Číny do USA. Tento krok by však nebol vôbec jednoduchý a lacný. Pri produkcii iPhonov a ďalších zariadení v domácom prostredí by sa tak či onak ich predajné ceny zvýšili. Na celú situáciu teraz Donald Trump reagoval znova v rozhovore pre The Wall Street Journal, ktorému prezradil, že sankcie môžu byť uplatnené aj na dovážané iPhony.

Nenechaj si ujsť
Apple doplatí na obchodnú vojnu medzi Čínou a USA

Pri otázke na to či by sa poplatky dotkli aj Apple smartfónov Donald Trump odpovedal: „Možno. Možno. Záleží to od sadzby. Myslím, že by mohla dosiahnuť 10 % a ľudia by to pokojne zniesli.“ Správy o zvyšovaní cien iPhonov však nepotešia žiadneho zákazníka. Už teraz totiž patria tieto zariadenia medzi najdrahšie vo svojom segmente a sankcie by na domácom trhu ich cenu ešte viac navýšili. Aj keď sa obchodná vojna s Čínou zdá Trumpovi ako dobrý nápad, mnohí ekonómovia a odborníci majú opačný názor.

Sankcie a zvyšovanie cien by totiž mali podľa nich neblahý dopad na rast ekonomiky v USA, ale aj na samotný Apple, ktorý by mohol zaznamenať značný pokles predajnosti iPhonov. Pokiaľ by sa však kalifornský gigant rozhodol presunúť výrobu na domácu pôdu, jeho zisky by už neboli tak vysoké ako doteraz.

Rovnako by sa zvýšila cena výroby jeho smartfónov a iných zariadení, keďže v Spojených štátoch nie je pracovná sila tak lacná ako v Číne. Nateraz ostáva otázne či budú iPhony podliehať sankciám v tejto obchodnej vojne, no pokiaľ by sa tento scenár naplnil, na Apple môžu čakať poriadne ťažké časy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom