Obchodná vojna medzi USA a Čínou nebude mať pozitívny dopad na ceny produktov vyrobených v tejto ázijskej krajine, ktorá je domovom mnohých technologických spoločností. Spomedzi všetkých tam drvivú časť svojich zariadení vyrába aj Apple, ktorý taktiež môže pocítiť dopad vysokej dane na čínske výrobky. Americký prezident, Donald Trump, reagoval na obavy ohľadom zvýšenia cien produktov a odporučil, aby Apple začal presúvať celú výrobu do Spojených štátov.

Len nedávno sme informovali o napätej situácii, ktorú vytvorili nezhody medzi Donaldom Trumpom a čínskymi obchodníkmi. Prezident USA sa rozhodol kvôli obchodným praktikám tejto krajiny zaviesť na jej produkty vysokú daň, ktorá by výrazne ovplyvnila výsledné ceny všetkých zariadení. Medzi inými sú to aj iPhony a ďalšia elektronika od Apple, ktorá sa vyrába v Číne. Uplatnenie sankcií na tento tovar by tak malo dopad aj na smartfóny, notebooky, hodinky a iné produkty s logom tejto spoločnosti.

Prezident USA našiel pre Apple „jednoduché“ riešenie ako sa vyhnúť sankciám

Podľa vyjadrení Apple by tieto tarify zdvihli finálne ceny jeho produktov až o 25 %, čo by pocítili aj domáci zákazníci v USA. Donald Trump však celú situáciu „hravo“ vyriešil, keď vo svojom príspevku na Twitteri odporučil, aby kalifornský gigant presunul výrobu domov. Tým by sa vyhol plateniu dane, no napriek tomu by sa predajná suma jeho zariadení značne zvýšila. Dôvodom je pracovná sila, ktorá je v Číne omnoho lacnejšia než v Spojených štátoch. Na domácej pôjde síce Apple kompletizuje počítač iMac Pro, no zvyšok svojich produktov vyrába práve v tejto ázijskej krajine.

Počiny výrobcu iPhonov môžu naznačovať aspoň čiastočnému presunu produkcie do USA. Pred rokom totiž Apple investoval 1 miliardu dolárov do spoločnosti Corning, ktorá dodáva ochranné sklo pre iPhony. Podľa Trumpa sa mal Tim Cook, CEO spoločnosti, zaviazať, že nechá postaviť 3 veľké fabriky práve v USA. Apple ešte začiatkom tohto roka prezradil, že plánuje do rozvoja infraštruktúry domácej výroby svojich zariadení investovať stovky miliárd dolárov. Obdobný krok už spravil aj Foxconn, najväčší dodávateľ Applu, ktorý vo Wisconsine zriadil svoju novú centrálu pre výrobu LCD panelov.

Ceny iPhonov môžu byť predsa len ešte vyššie

Aj keby sa výroba Applu presunula do Spojených štátov, ceny jeho zariadení by neostali nezmenené. Produkcia v domácich podmienkach by ho totiž vyšla omnoho drahšie ako v Číne. Obchodný právnik, Scott Lincicome, taktiež poukázal na zvýšenie cien iPhonov a ďalšej elektroniky spoločnosti, pokiaľ by sa tá vyrábala v USA, pričom sa odvolal na správu z roku 2014. V nej bolo popísané, že pokiaľ by Apple presunul produkciu domov, výrobná cena iPhonu by sa zdvihla z pôvodných 190 dolárov v Číne až na 600 dolárov za jediný kus.

Nenechaj si ujsť
Apple zdvihne ceny iPhonov viac než sa očakávalo. Predpovede analytikov nepotešia

Tieto čísla sú však staré 4 roky a dnes stojí výroba iPhonov Apple ešte viac. Vo výsledku by tak mohla predajná hodnota týchto smartfónov stúpnuť aj na viac ako 2 000 dolárov. Táto suma je nakoniec omnoho vyššia ako cena za iPhony spolu s 25 % daňou, ktorú chce Trump zaviesť. Kontroverzné kroky amerického prezidenta môžu narušiť cenovú politiku spoločnosti, ktorá je už teraz príčinou drahých iPhonov.

Zavedenie sankcií teda nebude mať na zákazníkov pozitívny dopad a zatiaľ nie je jasné, akým smerom sa bude celá situácia uberať. Vyzerá to tak, že Donald Trump od svojich rozhodnutí neustúpi a Apple sa zrejme právom obáva zvýšenia cien svojich produktov. Pri ešte vyšších sumách by spoločnosť mohla stratiť značnú časť zákazníkov, ktorí síce ešte dokážu zaplatiť za iPhone X viac ako 1 000 €, no dvojnásobné zvýšenie môže byť aj pre nich príliš silnou kávou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom