Aktuálne napäté vzťahy medzi týmito dvoma svetovými mocnosťami prinášajú obavy z dôsledkov kontroverzných rozhodnutí ich vládnych predstaviteľov, ktoré môžu mať neblahý dopad na mnohé odvetvia priemyslu. Spomedzi všetkých spoločností sa obchodných sankcií na čínsky tovar a špeciálne na technologické produkty obáva aj americký výrobca smartfónov. Apple vo svojom vyjadrení upozornil na možné dôsledky uvalenia sankcií na Čínu, ktoré by mali za následok tiež zvýšenie cien jeho produktov na domácej pôde.

Kým vývoj a návrh nových Apple produktov, vrátane ich komponentov, prebieha v USA, ich výroba je realizovaná v Číne, ktorá sa však ocitá na muške Donalda Trumpa. Americkému prezidentovi sa totiž nepáčia obchodné praktiky tejto ázijskej krajiny a po Rusku chce aj jej udeliť nemalé sankcie na tovar. Celkovo by mali Spojené štáty na tieto produkty vyrúbiť až 25 % daň, ktorá sa však môže týkať aj samotných komponentov technologických zariadení.

Sankcie budú mať dopad aj na americký trh

Apple preto napísal list americkému obchodnému zástupcovi, Robertovi Lighthizerovi, v ktorom upozorňuje na fakt, že ceny za Mac Mini, Apple Pencil, bezdrôtovú myš, trackpad, ale aj obaly a kryty, vrátane nabíjačiek, káblov a príslušných doplnkov môžu byť nakoniec značne vyššie. Spoločnosť tak požiadala o prepracovanie návrhu o udelení sankcií na Čínu a aby medzi ne neboli zahrnuté aj produkty Applu, ktoré sa v tejto krajine vyrábajú. Zatiaľ nie je presne jasné, aký veľký dopad bude mať táto obchodná vojna medzi USA a Čínou, no nakoniec na to môžu doplatiť aj americkí zákazníci. Rovnako nie je ešte presne definované, ktoré technologické zariadenia budú predmetom uvalenia vysokej dane.

Nenechaj si ujsť
Apple zdvihne ceny iPhonov viac než sa očakávalo. Predpovede analytikov nepotešia

Americká vláda nespomína žiadne smartfóny, inteligentné hodinky či smart reproduktor. Miesto týchto označení však poukázala, že sankcie môžu zasiahnuť „zariadenia na reprodukciu, príjem, konverziu a prenos zvuku, ale aj konektory, komponenty a tlačené elektrické obvody“.

Touto definíciou tak boli nepriamo označené aj produkty a súčiastky Applu, ktorý má s Čínou veľmi silné vzťahy a na jej území vyrába svoje zariadenia. Celkové sankcie na čínsky tovar by mali dosiahnuť až 200 miliárd dolárov, pričom návrh na zavedenie tohto rozhodnutia do praxe bol podaný v júni a júli.

Komentovanie tohto návrhu sa však chýli ku koncu a Apple tak vydal verejný list, v ktorom vyjadruje svoje obavy z dopadu týchto sankcií na jeho produkty. Ceny iPhonov, Apple Watch, iPadov a ďalších technologických zariadení sa po zavedení 25 % dane poriadne zvýšia, čo sa rozhodne nebude páčiť domácim zákazníkom.

Už tak vysoké ceny sa môžu stať ešte vyššími a Apple by mohol prísť o skvelé predajné čísla. Nateraz ostáva otázne, kedy vstúpi rozhodnutie Donalda Trumpa do platnosti a aký efekt bude mať na technologickú časť priemyslu, s ktorou je Apple spätý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú