Včerajší večer patril spoločnosti Sony a prichádzajúcej konzole PlayStation 5. Konečne sme sa dozvedeli, kedy a za koľko bude next-gen zariadenie vlastne dostupné, rovnako sme sa dočkali aj odhalenia parádnych hier v podobe RPG z univerza Harryho Pottera či nového dielu Final Fantasy.

Vydarená konferencia však začína mať trpkú príchuť, keďže Sony potvrdilo to, čoho sa obávali mnohí herní nadšenci. Herné tituly na PS5 totiž čaká zdražovanie. PlayStation Blog po konferencii stihol potvrdiť cenovku niektorých exkluzivít, ktoré budú sprevádzať uvedenie konzoly na trh 19. novembra.

Nechýba medzi nimi napríklad Demon’s Souls alebo Destruction All Stars, ktoré bude možné zakúpiť za cenu 79,99 €. Drvivá väčšina hier na PS4 bola doposiaľ dostupná za necelých 60 €, ide teda o markantné zdraženie predstavujúce až tretinový nárast.

Spoločnosť Sony zdražovanie svojich exkluzívnych titulov nijako nekomentovala ani neodôvodnila. Rovnako nie je známe, prečo budú európske verzie hier v porovnaní so zámorím drahšie, a to aj napriek silnejšiemu kurzu eura voči doláru. Špekulácie hovoria, že za vyššou cenovkou stojí DPH.

Len pre veľké exkluzivity?

Cenovka 79,99 € nebude automaticky platiť pre všetky hry pre PS5. Ďalšie tituly ako Marvel’s Spider-Man: Miles Morales či Sackboy: A Big Adventure budú v predaji dostupné za 59,99 €, resp. 69,99 €. S najväčšou pravdepodobnosťou tak budeme svedkami individuálneho naceňovania každého titulu.

Túto teóriu nedávno potvrdil aj výkonný riaditeľ Take-Two Interactive, Strauss Zelnick, ktorý v rozhovore pre Ars Technica uviedol, že cenová politika spoločnosti pri hrách bude zakaždým záležať od konkrétneho titulu.

Zatiaľ nie je jasné, akými pravidlami sa budú vývojári pri uvádzaní hier na PS5 riadiť ani od čoho bude výška ceny závisieť. To potvrdzuje aj predobjednávková ponuka slovenských e-shopov, ktoré pri PS5 tituloch uvádzajú individuálne ceny.

Zdražuje aj ďalšie príslušenstvo

Vyššia cenovka nebude týkať len hier pre PlayStation 5, ale tiež doplnkového príslušenstvo. Nový ovládač DualSense bude po novom o 10€ drahší, priplatíš si aj za headset či HD kameru. Nižšie kompletný zoznam cien doplnkového príslušenstva pre PS5.

  • Ovládač DualSens – 69,99 €
  • PULSE 3D Wireless Headset – 99,99 €
  • HD kamera – 59,99 €
  • Diaľkový ovládač – 59,99 €
  • Nabíjacia stanica – 29,99 €

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom