Mnoho významných výrobcov automobilov momentálne investuje veľké peniaze do elektrických áut, ktoré majú potenciál v budúcnosti. Stále však u nich pretrváva jeden vážny nedostatok, ktorý sa výrobcovia snažia malými krokmi odstrániť.

Nabíjanie tak obrovských batérií stále trvá aj niekoľko hodín, čo napríklad pri dlhších trasách rozhodne nie je ideálne.

Toshiba priniesla iskričku nádeje

Japonská spoločnosť začala o svojich SCiB batériových článkoch rozprávať už v roku 2008 a teraz ich má ešte pokročilejšie. Podľa výrobcu ponúkajú nové batérie až 320-kilometrový dojazd iba za 6 minút ultra-rýchleho nabíjania. Pokiaľ by sme sa takýchto batérií v blízkej dobe skutočne dočkali, určite by aj skeptici čiastočne zmenili pohľad na autá na elektrický pohon.

Nový materiál, dlhá životnosť

Zatiaľ čo v ranom štádiu vývoja ešte Toshiba používala anódy vyrobené z lítiového oxidu titaničitého, nová generácia používa anódy z titánového nióbového oxidu. Aj vďaka nemu si nové batérie zachovávajú až 90% kapacity aj po 5000 nabíjacích cykloch. Zatiaľ však nie je známe, akú nabíjačku takáto batéria potrebuje.

Nabíjacie stanice Tesla Supercharger dokážu údajne dodať 135 kW energie, pričom napríklad elektromobil Model S disponuje 85 kWh batériou a 426 km dojazdom. Nie je teda vylúčené, že nové batérie od Toshiby budú vyžadovať ešte výkonnejšie nabíjačky.

Nenechaj si ujsť
Alza spustila predaj elektromobilov Tesla už aj na Slovensku. Priprav si balík peňazí aj pre Model 3

320-kilometrový dojazd nie je zlý, ale videli sme už aj lepšie. Pre porovnanie, Samsung už vyvinul batérie s 600-700 km dojazdom a bežné autá prejdú v prieme 663 km. Nová batéria však nie je iba miernym zlepšením v oblasti rýchlonabíjania elektromobilov. Je to krok, ktorý kompletne mení pohľad na nabíjanie elektrických áut. Pokročilé batérie od Toshiby by sa mohli dostať do praktického použitia už v roku 2019.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom