O TikToku počúvame v posledných týždňoch celkom často. Populárna aplikácia najnovšie čelí ďalším obvineniam, na ktoré poukázal The Wall Street Journal. Týkajú sa údajného zbierania MAC adries používateľov aplikácie na systéme Android, pričom TikTok mal dokonca priamo obchádzať ochranu Googlu, píše Engadget.

TikTok čelí ďalším obvineniam

Po nedávnom zákaze takmer 60 aplikácií od čínskych vývojárov vrátane TikToku v Indii má sociálna sieť problémy aj vo Francúzsku či USA, kde prezident Donald Trump a jeho kancelária minulý týždeň podpísali rozhodnutia týkajúce sa obmedzení viacerých čínskych technologických spoločností.

V USA sa momentálne špekuluje o odkúpení amerických operácií TikToku Microsoftom či Twitterom, avšak aplikácia teraz čelí novým obvineniam, podľa ktorých mala zbierať MAC adresy svojich Android používateľov.

Podľa analýzy denníka The Wall Street Journal TikTok až do konca minulého roka využíval známu bezpečnostnú chybu, aby obišiel ochranu Googlu, ktorá bráni aplikáciám v zbieraní MAC adries používateľov a ich následnom prepájaní na nástroje pre ich sledovanie a cielenú reklamu.

Ako dodal The Verge, Google možnosť zbierať MAC adresy používateľov zakázal ešte v roku 2015, pričom ešte predtým priniesol anonymizovaný reklamný identifikátor pre aplikácie, ktorý môžu používatelia ľahko resetovať.

TikTok spolu s ďalšími 350 aplikáciami v Google Play však MAC adresy naďalej zbierali, pričom čínska aplikácia od týchto praktík upustila pri aktualizácii 18. novembra 2020. Vo svojom vyjadrení pritom zdôraznila, že v súčasnosti MAC adresy nezbiera.

„Neustále aktualizujeme našu aplikáciu tak, aby sme držali krok s vyvíjajúcimi sa bezpečnostnými výzvami a vždy odporúčame našim používateľom, aby si stiahli najnovšiu verziu aplikácie. Aktuálna verzia TikToku MAC adresy nezhromažďuje.“, uviedla spoločnosť. 

Nejde pritom ani zďaleka o prvé obvinenia aplikácie o neoprávnenom zbieraní citlivých údajov svojich používateľov. Koncom júna totiž vyšli na povrch správy o neoprávnenom a príliš častom čítaní schránky na zariadeniach s iOS, o ktorom sme ťa informovali aj my.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom