Francúzsky nezávislý úrad pre dohľad nad ochranou osobných údajov v utorok oznámil, že po prijatí sťažnosti začal predbežné vyšetrovanie aplikácie TikTok na zdieľanie videa, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance. Potvrdil to hovorca CNIL, ktorý však odmietol uviesť ďalšie podrobnosti.

TikTok už preverujú aj príslušné úrady v USA, Európskej únii (EÚ) a Holandsku. Podľa amerických úradov predstavuje TikTok riziko pre národnú bezpečnosť vzhľadom na jeho prístup a zaobchádzanie s osobnými údajmi užívateľov.

Prezident Donald Trump pohrozil zákazom TikToku a dal spoločnosti ByteDance 45 dní na rokovania o predaji amerických operácií aplikácie TikTok firme v USA. O čínsku aplikáciu prejavil záujem Microsoft.

Európsky výbor pre ochranu údajov (EDPB) v júni informoval, že na žiadosť poslanca Európskeho parlamentu, ktorého znepokojujú metódy zberu údajov a riziká, týkajúce sa bezpečnosti a ochrany súkromia, vytvorí pracovnú skupinu, ktorá preskúma aktivity TikToku v celom bloku.

Aj holandský úrad na ochranu súkromia už oznámil, že vyšetruje, ako TikTok spracúva údaje miliónov užívateľov. Americký prezident Trump minulý štvrtok (6. 8.) nariadil rozsiahle reštrikcie proti pôsobeniu čínskych sociálnych médií v USA.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom