Pandémia COVID-19 je tu s nami už viac ako rok a okrem zavedenia lockdownu a prísnych opatrení v krajinách po celom svete prispela aj k významnému urýchleniu digitalizácie. Na Slovensku, ako aj v mnohých ďalších krajinách, sa „neoddeliteľnou časťou“ nášho života stalo aj testovanie na prítomnosť vírusu, ktoré by nová technológia vedcov zo spoločnosti General Electric mohla výrazne uľahčiť, informoval portál Engadget.

Nahradí snímač odtlačkov prstov senzor na detekciu vírusov?

Využitie smartfónov v boji proti pandémii koronavírusu bolo doposiaľ najmä na úrovni trasovania prostredníctvom rôznych aplikácií, ktoré detekovali prítomnosť pozitívnych osôb v okolí.

Výskumníci z General Electric sa však zamerali na integráciu komplexných senzorov nanočastíc vírusu COVID-19 práve do týchto zariadení, ktoré používame každý deň.

Tieto senzory, ktoré podľa spoločnosti disponujú podobnými detekčnými schopnosťami ako prístroje v laboratóriu, dokážu zabudovať priamo do tela smartfónu alebo iného zariadenia podobne ako snímač odtlačkov prstov, pričom detekciu vyšperkovali natoľko, aby izolovala vírusové častice bez interferencie iných prvkov.

Technológia je výsledkom desaťročného výskumu, pri ktorom sa pochopiteľne z väčšej časti sústredili na detekciu nanočastíc rôznych vírusov, nie len COVID-19. Tím zároveň získal grant amerického Národného zdravotného ústavu (NIH), ktorý vedcom poskytne ďalšie dva roky na zdokonaľovanie senzorov v nádeji, že sa v budúcnosti dočkajú širšieho použitia.

Neprehliadni
Štát si posvieti na podvodníkov, ktorí sa predbiehajú pri očkovaní. Pri registrácii nastavil nové podmienky

To samozrejme nie je obmedzené len na smartfóny – nachádzať sa môže v celej škále zariadení od inteligentných hodiniek až po bankomaty ako ďalšia vrstva ochrany a detekcie škodlivých vírusov.

Zobraziť celú galériu (1)
Apple (Úprava redakcie)

Inteligentné hodinky sú príkladom, technológia však nie je dokonalá

Aj inteligentné hodinky sa už viackrát ukázali ako možný detektor prítomnosti vírusov, ktorý môže ešte niekoľko dní pred príznakmi identifikovať ochorenie v tele.

Vďaka pokročilým senzorom merania srdcovej aktivity, povrchovej teploty a ostatných fyziologických ukazovateľov dokázali totiž detegovať koronavírus podstatne skôr, ako sa prejavia príznaky alebo ukáže testovanie.

Prečítaj si tiež
Slovensko začína diskutovať o „zelenom“ certifikáte. NCZI otvára diskusiu s odborníkmi

Takýto „nepriamy“ detektor však samozrejme nemá každý a v mnohých prípadoch sa jedná len o tie najvyspelejšie zariadenia vo svojej kategórii, ako napríklad inteligentné hodinky Apple Watch. Senzory vírusov „pre každého“ by sa tak v budúcnosti mohli nachádzať práve v smartfóne, ktorý má dnes už takmer každý.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú