Do boja proti koronavírusu sa na Slovensku zapájajú mnohé zdravotnícke inštitúcie, ale aj IT firmy, ktoré prispievajú na nákup potrebných zariadení. Proti šíreniu tohto nového vírusového ochorenia bude teraz pomáhať aj nová mobilná aplikácia, ktorá má Slovákov varovať pred nákazou či im dokonca oznámiť výsledky testov. O téme informoval ako prvý Denník N. Používateľ aplikácie Zostaň zdravý môže anonymne využívať funkcionality, vďaka ktorým sa vyhne koronavírusu vo svojom okolí.

Spomaliť a zastaviť šírenie nového koronavírusu na Slovensku je možné aj tým, že budú obyvatelia disciplinovaní a budú dodržiavať nariadenia vlády. Napriek tomu sa žiaľ nájdu jedinci, ktorí neberú aktuálnu situáciu vôbec vážne. Zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy chce teraz nová mobilná aplikácia Zostaň zdravý, ktorá má ľudí motivovať pri dodržiavaní karantény a informovať o aktuálnom dianí v ich okolí.

Aplikácia, ktorá môže pomôcť zastaviť šírenie koronavírusu

Samotná aplikácia sleduje polohu pomocou GPS a anonymne zaznamenáva stret s inou takouto aplikáciou v smartfóne ďalšieho používateľa. Týmto spôsobom chráni identitu ľudí a neprezrádza žiadne citlivé informácie. V aplikácii sa môže každý dozvedieť výsledky testovania na koronavírus a získa unikátny identifikačný kód, ktorý poslúži odbornému zdravotníkovi pri zadávaní výsledkov testov do systému. Aplikácia následne používateľa na tieto skutočnosti upozorní.

Zároveň bude varovať pred výskytom koronavírusu ostatných používateľov a upozorní ich na stretnutie s nakazenou osobou, ktorá sa mohla nachádzať vo vzdialenosti do 50 metrov. To aj v prípade, ak budú výsledky testov vyhodnotené ako pozitívne po stretnutí týchto osôb.

Všetko je pritom prehľadne zobrazované na mape. Zostaň zdravý chce takýmto spôsobom chrániť ľudí pred šíriacou sa nákazou, pričom nevyžaduje, aby používateľ vypĺňal akékoľvek iné osobné či identifikačné údaje.

Aplikácia bola vyvíjaná v rámci zdravotníckeho fóra s 5 000 zdravotníkmi. Podobné aplikácie boli pritom využité a ukázali sa byť účinné aj v iných krajinách ako USA, Izrael, či Nemecko.

Momentálne je aplikácia dostupná zadarmo na stiahnutie pre smartfóny s operačným systémom Android. Čoskoro sa dostane aj do obchodu App Store, kde si ju budú môcť bezplatne stiahnuť majitelia iPhonov a iPadov. V tomto prípade ale ešte prebieha schvaľovací proces.

Zostaň Zdravý
Zostaň Zdravý
Developer: Marek Gogoľ
Price: Free

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom