Tesla definitívne vybrala miesto, kde postaví svoju novú továreň. Už v poradí štvrtá továreň v Amerike, avšak po Fremonte len druhá, kde sa budú vyrábať elektromobily, nakoľko továrne v Buffale a Nevade sú zamerané najmä na batérie, vyrastie v štáte Texas, neďaleko mesta Austin, informuje Business Insider.

O plánoch Tesly postaviť novú továreň v Spojených štátoch sa začalo hovoriť ešte v máji, no už v júni sme informovali, že vybraným miestom má byť Austin v Texase, neďaleko ktorého spoločnosť kúpila rozsiahly pozemok. Tieto správy sa nakoniec potvrdili a nová továreň Tesly sa bude skutočne nachádzať v Texase.

Gigafactory Texas postavia len 15 minút od centra mesta Austin neďaleko rieky Colorado a továreň má byť hlavným výrobcom pripravovaného Cybertrucku a kamiónu Tesla Semi, avšak bude vyrábať aj Model 3 a Model Y pre zákazníkov vo východnej polovici USA. Elon Musk potvrdil, že práce na Giga Texas sa začali už minulý víkend.

Zobraziť celú galériu (0)
Originál Tesla Cybertruck, Tesla

Ako dodáva portál Teslarati, podľa Elona Muska bude nová Gigafactory „ohromujúca, s promenádou pozdĺž rieky Colorado, bude ekologickým rajom a otvoria ju aj pre verejnosť“. Texas vraj ponúkol Tesle až 14 miliónov dolárov (približne 12,3 miliónov €) na daňových úľavách za desať rokov, pokiaľ výrobca investuje 1,1 miliardy dolárov (približne 0,96 miliardy €).

Tesla plánuje najať až 5000 pracovníkov, ktorí majú zarábať priemerne až 47 147 dolárov ročne (približne 41 000 €), informuje The Verge. Starosta Austina, Steve Adler, uviedol, že továreň bude dôležitým hospodárskym oživením vo východnom Austine, najmä teraz, keď bojujú s ekonomickými problémami spôsobenými koronavírusom.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk prezradil svoju obľúbenú farbu. Bude to prvá exkluzívna farba lakovaná len v európskej továrni

Giga Texas bude teda ďalšou fabrikou pre výrobu elektromobilov Tesly po hlavnej vo Fremonte, prvej továrne mimo USA, Gigafactory Šanghaj a prvej európskej Gigafactory Berlin, v ktorej sa má začať vyrábať už v roku 2021.

Texas vs. Oklahoma – 1:0

Jednou z možností, kde mala stáť nová továreň, bolo aj mesto Tulsa v Oklahome. Dnes už je však známe, že vyhral 850 hektárový pozemok vzdialený necelých 20 kilometrov od Austinu a približne 3 kilometre od rieky Colorado. Musk sa však vyjadril, že Tesla na Tulsu nezanevrela a v budúcnosti pre ďalšie projekty toto mesto rozhodne zváži.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP