Obchodný reťazec Walmart Canada v týchto dňoch zvýšil objednávky na elektrický ťahač Tesla Semi. Ako informoval portál InsideEVs, spoločnosť chce do roku 2028 nahradiť všetky svoje aktuálne ťahače tými, ktoré majú nulovú uhlíkovú stopu.

Walmart Canada prevádzkuje v USA reťazec obchodných domov a okrem toho disponuje aj vlastnou flotilou nákladných vozidiel, ktorá zabezpečuje dodávateľské služby jednotlivých predajní. Spoločnosť má do budúcna víziu stať sa úplne uhlíkovo neutrálnou a tento cieľ chce začať plniť práve pri nákladných vozidlách.

Obchodný reťazec 3-násobne zvýšil objednávky na elektrický kamión Semi

Už dávnejšie si preto od Tesly objednala niekoľko desiatok ťahačov Tesla Semi, ktoré sú plne elektrické. Do roku 2022 chce mať Walmart až 20 % svojich vozidiel poháňaných alternatívnymi zdrojmi energie, a preto zvyšuje svoju objednávku ťahačov Tesla až trojnásobne. Aktuálne tak má u výrobcu elektrických vozidiel objednaných 130 kusov a ide o zatiaľ najväčšieho objednávateľa tohto kamióna vôbec, píše Teslarati.

Do roku 2028 chce mať Walmart všetky svoje autá poháňané elektrinou alebo vodíkom a do roku 2040 chce byť celá spoločnosť úplne uhlíkovo neutrálna. Okrem uhlíkovej neutrality prinesú ťahače Tesla Semi do spoločnosti aj vyššiu dávku bezpečnosti pre samotných vodičov a viceprezident John Bayliss dokonca verí, že jazda týmito ťahačmi bude aj pre samotných vodičov omnoho atraktívnejšia.

Tesla

Možnosti Tesla Semi navyše dovolia vodičom jazdiť do cieľových destinácií a späť bez toho, aby museli ťahač po ceste niekde nabíjať, čo bude možné vďaka viac ako 800 km dojazdu. Aj zrýchlenie plne naloženého ťahača vedenie Walmartu ohromilo.

Z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť za 20 sekúnd až s 36 tonami nákladu. Pozoruhodný je aj systém rekuperácie, ktorý dokáže do batérií preniesť až 98 % kinetickej energie. Walmart tak mal pri výbere ťahačov na elektrický pohon úplne jasno.

Ďalšie špecifikácie Tesla Semi:
  • Výkon: neznámy, 4 elektromotory
  • Spotreba: 2 kWh/km
  • Dojazd: 482 km/ 800 km
  • Cena: 150 000 dolárov/ 180 000 dolárov

Pripomeňme len, že na zozname záujemcov o elektrickú Teslu Semi sa ocitla aj česká Alza, ktorá si rezervovala niekoľko kusov. Medzi ďalšími objednávateľmi sú aj iné popredné svetové spoločnosti ako Pepsi, Budweiser, FedEx, UPS, DHL a ďalší.

Množstvo objednávok by teda malo výrobcu tešiť, no momentálne nebola produkcia stále spustená. Spočiatku sa hovorilo o výrobe v roku 2019, no od predstavenia sa toho veľa zmenilo. Aktuálne je v pláne spoločnosť začať s výrobou Tesly Semi v roku 2021.

Ďalšie zaujímavé články: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom