Tesla predstavila svoj elektrický kamión v priebehu minulého mesiaca, no nákladiak sa má na cesty dostať až v priebehu roku 2019. To je ešte dosť dlhá doba, avšak niektoré veľké spoločnosti to neodrádza a elektromobil si zaisťujú už teraz. Tesla tak nedávno prijala najväčšiu predobjednávku doposiaľ.

Veľkú objednávku vykonal pivovar Anheuser-Busch, ktorý vyrába pivo značky Budweiser. Celkovo si spoločnosť zaistila 40 elektrických nákladiakov Tesla Semi a ide tak zrejme o doposiaľ najväčšiu objednávku, ktorú Tesla dostala. Uzatvorenie obchodu oznámil samotný pivovar prostredníctvom tlačovej správy.

Tesla Semi
Zobraziť celú galériu (2)
Tesla Semi. Zdroj: Tesla

Keďže za každý kamión sa platí depozit vo výške 20 tisíc dolárov vopred, automobilka Elona Muska by mala získať finančné prostriedky vo výške 800 tisíc dolárov (takmer 680 tisíc €). To sa v ťažkých časoch, ktoré Tesla prežíva, rozhodne zíde. Následne pri dodaní elektro-nákladiakov pivovar v závislosti od zakúpených modelov zaplatí celkvovo od 6 do 7,2 milióna dolárov. Oficiálne ceny, ktoré Tesla uviedla sa podľa dojazdu pohybujú v rozmedzí 150 000 až 180 000 USD.

S cieľom znížiť emisie

Objednávka elektrických kamiónov je pre spoločnosť Anheuser-Busch ďalšia príležitosť znížiť emisie uhlíka a zvýšiť efektívnosť svojej prevádzky. Pivný gigant chce do roku 2025 eliminovať až 30 % z produkovaných emisií vo svojom biznise. Spoločnosť spolupracuje na viacerých inovatívnych projektoch. V roku 2016 doručil pivovar na vzdialenosti približne 200 kilometrov zásielku s 51 744 plechovkami piva prostredníctvom autonómneho kamióna spoločnosti Otto, ktorá v súčasnosti patrí pod Uber. Tiež spolupracuje so spoločnosťou Nikola, ktorá sa zaoberá implementáciou vodíkových motorov, a službou Convoy pre zaistenie efektívnej kamiónovej dopravy.

Pred Teslou stoja veľké výzvy

Anheuser-Busch sa tak zaradil do zoznamu čakateľov na elektrický nákladiak Semi. Tesla už zaregistrovala niekoľko predobjednávok od veľkých spoločností. Nechýba pritom napríklad sieť supermarketov Walmart, veľké americké prepravné spoločnosti či kuriérska služba DHL.

Nenechaj si ujsť
Toto, že je kamión? Tesla Semi predviedla svoje fantastické zrýchlenie

Tesla tak do roku 2019 má čo robiť, aby naplnila očakávania. Do oficiálneho uvedenia elektrického nákladiaka pred ňou stoja ešte výzvy v oblasti kapacity batérií, technológii nabíjania a nakoniec aj vo vybudovaní nových nabíjacích staníc, ktoré musia zvládnuť obrovské nároky kamiónov. Či sa Muskovi a jeho automobilke podarí všetky sľuby naplniť je zatiaľ otázkou budúcnosti. A sú vôbec dané plány reálne?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom