Vesmírne divadlo v podaní Elona Muska neskončilo len odpálením rakety Falcon Heavy, pretože tá do vesmíru vyniesla vzácny náklad. Na vypustenie prvého elektromobilu Tesly čakali milióny ľudí, ktorí jeho cestu týmto priestorom mohli prostredníctvom kamier sledovať aj na internete. Signál z kamier po čase vypadol, no skalný fanúšik vytvoril nový spôsob ako sledovať Starmana a Teslu Roadster vo vesmíre.

Spoločnosť SpaceX pripravovala dosiaľ najväčšiu raketu Falcon Heavy dlhé roky. Za posledné mesiace sme sa o tomto obrom stroji dozvedali nové informácie, až nastal deň jeho odpálenia. Ešte predtým však stihol Elon Musk prezradiť, že spolu s touto raketou plánuje do vesmíru vyslať aj Teslu Roadster.

Let Starmana môžeme sledovať už aj cez web

Od tohto plánu ho neodradili ani pochyby okolia a do sedadla tohto elektromobilu navyše ešte posadil aj vodiča, teda oblek pre kozmonautov od SpaceX, ktorý dostal pomenovanie „Starman“. Celý let rakety a Tesly Roadster bol streamovaný cez YouTube, kde mohli fanúšikovia priamy prenos sledovať ešte niekoľko dní. Neskôr sa však kamery vypli a prišli správy, že sa elektromobil vychýlil zo svojej letovej dráhy. Neskôr sa netradičný náklad stratil aj z dohľadu väčšiny teleskopov na Zemi. Jeho cesta mala pokračovať mimo orbitu Marsu až k pásu asteroidov pri trpasličej planéte Ceres.

Nenechaj si ujsť
Známa fotka IT-čkárov skrýva prekvapenie. Poľský študent stál za štartom rakety Falcon Heavy

Chvíľu nikto vedel, kam presne bude Roadster so Starmanom smerovať, až kým NASA nezhromaždila dáta zo svojho laboratória. Tie však rýchlo využil verný fanúšik vesmíru, ktorý pre túto dvojicu od SpaceX vytvoril špeciálnu web stránku. Na adrese „Whereisroadster.com“ tak môže každý sledovať cestu, ktorou sa Roadster bude v najbližších rokoch uberať. Ben Pearson, autor stránky, je vesmírom fascinovaný už od svojho detstva, a tak bolo aj preňho sledovanie letu Falconu Heavy veľkou udalosťou. Tesla Roadster sa od svojho vypustenia od Zeme vzdialila o viac ako 3 milióny kilometrov. Pri vypočítavaní letu ale Benove výpočty nesedeli s predpokladmi od SpaceX. Neskôr sa ukázalo, že bol to práve on, kto mal pravdu a Elon Musk teda pochybil.

Zobraziť celú galériu (1)
Whereisroadster.com

Napriek tejto chybe ale naďalej ostáva jeho verným fanúšikom, ktorý ho stále považuje za vizionára. Vďaka pánovi Pearsonovi teraz môžeme sledovať vesmírnu púť Roadsteru, ktorá bude na jeho stránke zobrazovaná zhruba do roku 2020. V roku 2090 sa pritom Starman opäť priblíži k Zemi, čo môže byť ideálnou príležitosťou na jeho „odchytenie“ a výstavu v múzeu. Cestu môže ale predčasne ukončiť zrážka s nejakým vesmírnym telesom, Zemou, Venušou, alebo Slnkom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom