Už viac ako pred týždňom sa pri úspešnom štarte Falcon Heavy dostal do vesmíru veľmi neobvyklý náklad. Tesla Roadster spolu s figurínou Starman a ďalšou výbavou tvoria zrejme nabizarnejšie telesá, ktoré kedy krúžili na orbite Zeme. Čas, kedy sme ich však mohli pozorovať aj z našej planéty sa však blíži ku koncu.

Presne dnes sa totiž Tesla so Starmanom stratia z dohľadu väčšiny teleskopov na Zemi. Tento neobvyklý náklad takmer týždeň bavil profesionálnych, ale aj amatérskych astronómov, ktorí sa usilovali o zachytenie objektu na hviezdnej oblohe. Vďaka tomu vzniklo niekoľko zaujímavých pohľadov do vesmíru, kde medzi hviezdami a planétami vidíme rýchlo sa pohybujúcu Teslu so Starmanom.

Neobvyklý náklad si to teraz zamieri do hlbšieho vesmíru, kde ho už nebude možné pozorovať bežným vybavením. Tesla pôvodne putovala na obežnú cestu, ktorá mala pravidelne viesť okolo Slnka a až do blízkosti Marsu. Elon Musk však už skôr informoval, že dráhu „prestrelili“ a teleso sa zrejme dostane až do pásma asteroidov.

Rozlúčka v priamom prenose

Koľko bude trvať púť neobvyklého nákladu vesmírom nikto nevie s presnosťou určiť. Musk hovorí o miliónoch až miliardách rokov, no či elektromobil nenarazí do iného objektu alebo ho nepohltí silná radiácia je otázne. Každopádne, dnes sa Tesla stratí z dohľadu väčšiny teleskopov na Zemi a jej rozlúčku môžeme sledovať aj online. Prenos začína o 13:15 nášho času prostredníctvom streamu na YouTube, a to vďaka organizácii Virtual Telescope Project.

(Doplnenie: živý prenos už skončil, ale odchod Tesly si môžeš pozrieť zo záznamu)

Žiadne blízke pohľady však nečakaj. Tesla aj Starman sú už od Zeme vzdialení viac ako milión kilometrov a tak na hviezdnej oblohe vytvoria v spoločnosti hviezd a ďalších vesmírnych telies len malú bodku. Toto je tak posledná možnosť ako virtuálne zamávať Tesle aj Starmanovi na ich ďalšej ceste vesmírom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú