Automobily značky Tesla spôsobili medzi elektrickými vozidlami menšiu revolúciu. Vďaka uvoľneniu patentov sa portfólio týchto vozidiel značne rozšírilo a dnes môžme elektrickú alternatívu nájsť u takmer každého výrobcu.

Súčasné modely S a X sú na trhu od roku 2012, resp. od roku 2015. Kým u prvého z nich došlo v roku 2016 k menšiemu faceliftu, Model X na aktualizáciu ešte stále čakal. Ľady sa však pohli a ako na Model X, tak aj na Model S prichádza celý rad vylepšení, ktoré ale nie sú vidieť navonok, uvádza automobilka vo svojom blogu.

Zvýšenie efektivity

Oba modely dostali vylepšené pohonné jednotky, ložiska a prevodovky, ktorých cieľom je dosiahnutie efektivity väčšej ako 93 %. Zároveň sa tým zvýšil aj celkový výkon, krútiaci moment a zrýchlenie z 0 na 100. O 10 % sa zvýšila aj efektivita pri rekuperácii energie. Long Range verzie tak dokážu prejsť na jedno nabitie až 600 (Model S), resp. 525 kilometrov (Model X). A to pri rovnakej kapacite batérií, aké mali doteraz – informuje portál Electrek.

Pixabay

Rýchlejšie dobíjanie

Keď boli predstavené nové stanice Supercharger, mnoho majiteľov ostalo sklamaných, nakoľko ich plný výkon dokázal využiť len Model 3. To sa však mení, nakoľko Model S aj Model X dostávajú možnosť využiť výkon až 200 kW v prípade Supercharger V3 a 145 kW u nabíjačiek typu Supercharger V2. Už tak rýchle nabíjanie by sa malo zrýchliť až o 50 %.

Tesla

Adaptívne pruženie

Vylepšenia sa dočkal aj podvozok, ktorý dostal úplne nové vzduchové pruženie, ktoré je plne adaptívne a perfektne sa tak prispôsobí aktuálnemu povrchu. Systém sa neustále prispôsobuje snímaním cesty a správaním vodiča, aby bola jazda vo vozidle príjemná za každých podmienok. Softvér môže byť navyše kedykoľvek aktualizovaný.

Ďalšie novinky

Okrem toho vozidlá dostanú aj nové ložiská v kolesách a iné pneumatiky než doteraz, čo by taktiež malo priniesť vylepšenia v maximálnom dojazde. Taktiež sa do ponuky vracia model Standard Range, ktorý dostane taktiež tento balík vylepšení, no nie je známa kapacita batérie. Vozidlá sa budú vyrábať vo Fremonte v Kalifornii a už dnes sa dajú objednať z oficiálnych stránok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom