Tesla oficiálne predstavila vylepšené nabíjacie stanice Supercharger a zároveň odpovedala na množstvo dôležitých otázok, ktoré z toho logicky plynuli.

Vôbec prvá stanica Supercharger bola predstavená v roku 2012, pričom odvtedy sa táto sieť rozrástla na 1441 staníc, ktoré majú dokopy až 12888 nabíjacích slotov. Ako pred niekoľkými hodinami informoval portál Electrek, nová generácia Supercharger 3 prináša viaceré zmeny a už v budúcom mesiaci sa postupne začne s ich výstavbou.

Len pre Model 3

Nová stanica ponúka maximálny výkon až 250 kW, čo sa dosiahlo novým dizajnom kábla. Ten je výrazne ľahší, flexibilnejší, efektívnejší a hlavne chladený kvapalinou a nie vzduchom, ako tomu bolo doteraz. Prvá takáto stanica bola včera otvorená vo Freemonte v Kalifornii a je dostupná pre malú skupinu majiteľov vozidiel, ktorí si môžu vyskúšať nové funkcie a rýchlosť nabíjania. Podľa Tesly dokáže stanica už za 5 minút nabiť batériu natoľko, že vozidlo dokáže prejsť 120 kilometrov.

To je docielené aj špeciálnou prípravou batérii, kedy pri vstupe k stanici Supercharger začne vozidlo automaticky zahrievať batérie, aby do nich mohol prúdiť ihneď maximálny výkon nabíjačky. Priemerne strávený čas by sa tak mal znížiť o približne 25 %, pričom  budúcnosti sa očakávajú ďalšie aktualizácie, ktoré ušetria ďalších 25 % času z nabíjania.

Tesla

Prečítaj si tiež
Elon Musk ide zmeniť svet: Do roka kompletne pokryje Európu nabíjačkami Supercharger

Takýto výkon však bude dostupný len pre Model 3, ktorý má k tomu prispôsobené aj batérie. Postupne bude na vozidlá prúdiť aktualizácia, ktorá im túto možnosť odomkne. Pre majiteľov Modelu S a X je to určite trpká správa, no ako kompenzácia im môže slúžiť to, že súčasné nabíjacie stanice budú mať zvýšený výkon na 145 kW, nakoľko ich konštrukcia to plne umožňuje. Supercharger V3 je tak úplne nová stanica, s ktorej budovaním sa začne už nasledujúci mesiac. Spočiatku sa budú nachádzať len v Amerike, no koncom roka by sa mali dostať aj do Európy, Ázie a Karibiku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom