K operátorom, ktorí spustili prevádzku novej generácie mobilnej siete, sa podľa našich informácií FonTech.sk pridáva aj Telekom. Operátor čoskoro spustí vlastnú 5G sieť, ktorá bude pokrývať omnoho väčšie územie, ako doterajšie 5G siete od O2 a 4ky.

Detaily, ktoré exkluzívne získala redakcia FonTech.sk, potvrdzujú, že Telekom poskytne zákazníkom najväčšiu komerčnú 5G sieť na Slovensku. Ďalšie informácie prinesie operátor už čoskoro.

5G sieť Telekomu na Slovensku je oficiálna: 

Spoločnosť si totiž pripravila poslednú tohtoročnú konferenciu, počas ktorej oznámi ďalšie novinky k spusteniu 5G, avšak už z mapy, ktorá je verejne dostupná na webe operátora, že bude pokrytá veľká časť Bratislavy, a teda sa bude skutočne jednať o najväčšiu mobilnú sieť 5. generácie na Slovensku.

Doplnené:

Operátor dokázal 5G signálom pokryť zhruba polovicu Bratislavy, kde ho poskytol pre 8 lokalít. Novú mobilnú sieť však plánuje rozširovať v ďalších územiach Slovenska, podobne ako to robil pri 4G. 5G sieť Telekomu v NSA móde využíva frekvenciu 1200 MHz.

Kombinuje 5G+4G, vďaka čomu poskytuje rýchlosť až do 1,1 Gbps pri sťahovaní a až 130 Mbps pri uploade. V realite sa však môžu tieto rýchlosti líšiť, napriek tomu ostanú na úrovni od 300-600 Mpbs pri sťahovaní a 60-80 Mbps upload.

Telekom potvrdil, že s 5G sieťou budú fungovať aj aktuálne SIM karty, zákazník teda nemusí riešiť výmenu karty. Zároveň potvrdil, ktoré smartfóny budú môcť zákazníci využiť pre pripojenie k 5G sieti.

  • Podporované sú všetky nové iPhony 12,
  • Samsung Galaxy S20 Ultra
  • Samsung Galaxy Note 20,
  • Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G
  • Xiaomi Mi 10T Pro
  • Xiaomi Mi 10T Lite
  • OnePlus 8T
  • Huawei P40 Pro
  • Huawei Mate 40 Pro.

Na rozšírení podpory pre ďalšie modely operátor kontinuálne pracuje.

Prevádzku 5G doteraz ponúkla len 4ka a O2. Orange to plánuje neskôr

5G sieť doteraz na Slovensku spustila ako prvá 4ka ešte v minulom roku a neskôr sa k najmladšiemu operátorovi pridalo aj O2. Orange začiatkom októbra avizoval, že svoju 5G sieť plánuje spustiť v budúcom roku. Momentálne tak budú v najbližších mesiacoch na trhu celkovo 3 operátori, ktorí zákazníkom poskytujú komerčnú prevádzku 5G.

4ka sa rozhodla sieť 5. generácie spustiť v Banskej Bystrici, kde využíva zariadenia od ZTE so 60 MHz spektrom, 1,8 GHz a 3,7 GHz frekvenčným pásmom, pričom v druhom menovanom pásme dokáže fungovať súčasne 4G sieť s novou 5. generáciou pripojenia. Redakcia FonTech.sk sa v decembri 2019 zúčastnila prvého testovania 5G 4ky. Detaily sme priniesli v samostatnom článku.

V októbri tohto roka oficiálne spustilo pilotnú prevádzku 5G v Bratislave O2, ktoré sieť poskytuje zákazníkom vo vybraných lokalitách. Spoločnosť pri 5G využíva zariadenia od viacerých výrobcov V hre sú momentálne zariadenia od Ericssonu, Huawei, ZTE a Nokie.

5G technológia týchto výrobcov pracuje na frekvenciách pridelených O2 v predchádzajúcich obdobiach a za plnej prevádzky 2G, 3G, 4G LTE mobilných sietí a 4G LTE TDD siete používanej prevažne na fixné bezdrôtové pripojenie domácností, informovalo O2. Detailnejšie informácie o 5G sieťach na Slovensku sa dozvieš v našich ďalších článkoch.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom