Bezkontaktné platby smartfónmi a hodinkami sa na Slovensku v posledných rokoch výrazne rozšírili. Zákazníci bánk si na Google Pay a neskôr aj Apple Pay, Garmin Pay či Fitbit Pay rýchlo zvykli. Medzi tie najpopulárnejšie služby platenia patrí práve Google Pay a Apple Pay, ktoré ale stále nenájdeme vo všetkých bankových domoch.

Aktualizácia 02.04.2020

Ako sme avizovali v našom pôvodnom článku nižšie, od 31.3.2020 už nie je v aplikácii MobilePay od Tatra banky podporovaná funkcia bezkontaktných platieb. Všetci zákazníci musia prejsť na Google Pay, ktoré bánka zaviedla len nedávno (9. marca).

Avšak všetky funkcionality, najmä jednorazové číslo karty pre platbu na internete, manažment nastavení kariet, zobrazenie PIN kódu ku karte, ako aj benefity ku kreditným kartám My Benefit a My Doctor, budeš môcť klienti v aplikácii využívať naďalej,

Pôvodný článok

Niektoré banky doteraz ponúkali vlastné riešenia prostredníctvom mobilných aplikácií, no nakoniec sa aj tie prispôsobia väčšine. Jednou z posledných bánk, ktorá prešla na Google Pay, je Tatra banka. Prečo nahradila vlastný MobilePay za platobnú službu Googlu?

Pixabay (Úprava redakcie)

Klienti Tatra banky zaznamenali výpadok bezkontaktných platieb cez NFC prostredníctvom aplikácie MobilePay ešte na jeseň minulého roka. Platby nefungovali na smartfónoch s najnovšou verziou operačného systému Android 10.

Keďže sa však banka spoliehala len na Apple Pay pre iPhony a Apple Watch a svoju vlastnú aplikáciu pre Androidy, po výpadku platieb nemali zákazníci s Androidom možnosť bezkontaktných platieb. Táto situácia pretrvávala niekoľko mesiacov. V januári tohto roka sa nám podarilo zistiť, že Tatra banka predsa len prejde na nové riešenie, ktoré prisľúbila do konca 1. kvartálu.

Hoci spočiatku to banka nechcela oficiálne komentovať, zistili sme, že spomínaným riešením bude práve Google Pay. V pondelok (9. marca) ráno sa však klienti po dlhom čakaní dočkali tejto služby pre bezkontaktné platby aj v Tatra banke.

Tatra banka bude MobilePay ponúkať aj naďalej. S malými zmenami

Po 4 rokoch od predstavenia MobilePay sa banka rozhodla nahradiť svoju aplikáciu riešením tretej strany, ktoré sa už od roku 2018 udomácnilo vo väčšine bánk na Slovensku. Všetky banky podporujúce Apple Pay, Google Pay, ale aj Garmin Pay a Fitbit Pay nájdeš v našom detailnom prehľade

. Pozreli sme sa aj na to, ako Slováci tieto bezkontaktné platobné služby využívajú.  K doterajším bankám s Google Pay tak pribudla aj Tatra banka, ktorá napriek prechodu neplánuje zavrhnúť svoj MobilePay.

„MobilePay bude pre smartfóny s Androidom fungovať naďalej, v rovnakom režime, v akom fungovala doteraz pre iPhony.

To znamená, že všetky funkcionality, najmä jednorazové číslo karty pre platbu na internete, manažment nastavení kariet, zobrazenie PIN kódu ku karte ako aj benefity ku kreditným kartám My Benefit a My Doctor, ktoré nenájdeš nikde inde, budeš môcť využívať naďalej,“ informovala Ľubica Gubová z oddelenia platobných kariet.

Prečo sa teda banka rozhodla prejsť radšej na Google Pay, ako by mala znova priniesť platby cez MobilePay? Odpoveďou je, že subdodávateľ, ktorý poskytoval funkcionalitu bezkontaktných platieb pre Android smartfóny túto službu ukončil a neplánuje ju naďalej podporovať v novom Androide 10.

Tatra banka

Mesiace čakania však zákazníkov banky neodradili a podľa našich informácií nezaznamenala Tatra banka odliv klientov kvôli chýbajúcim bezkontaktným platbám pre Android.

„Približne v septembri minulého roka, po zverejnení novej verzie OS Android 10, sa nám, žiaľ, nečakane skomplikovala situácia s dodávateľom platobného komponentu aplikácie MobilePay, ktorý zabezpečuje možnosť realizovať bezkontaktné platby mobilom.

V tomto čase sme sa dozvedeli, že dodávateľ končí s podporou tejto služby a úpravu, potrebnú na fungovanie bezkontaktných platieb cez MobilePay na Android 10, už v dôsledku toho nezrealizuje.

Túto situáciu sme nemali šancu predvídať a teda ani sa na ňu pripraviť. Keďže naši klienti si možnosť platiť mobilom obľúbili, rozhodli sme sa prejsť na bezkontaktné mobilné platby cez Google Pay. Toto si však vyžadovalo jednak uzatvoriť zmluvu so spoločnosťou Google a tiež zrealizovať určitú technickú implementáciu na našej strane, preto sme situáciu nevedeli vyriešiť zo dňa na deň.

Sme však radi, že sa nám Google Pay podarilo priniesť už teraz v marci a naši klienti tak opäť môžu platiť svojimi mobilnými telefónmi, bez ohľadu na to, akú verziu Androidu majú,“ informovala našu redakciu FonTech.sk Ľubica Gubová z oddelenia platobných kariet v Tatra banke.

Podľa našich informácií si klienti v aplikácii MobilePay obľúbili najmä vytváranie jednorázových čísel platobných kariet, funkcie My Benefit a My Doctor, ale aj pohyby na účte a zobrazenie PIN kódu ku karte.

Zákazníci využívajúci Android smartfón so starou verziou operačného systému Android 4.x a nižšie by sa mali mať na pozore. Tatra banka totiž ukončí podporu MobilePay pre tieto zariadenia už 31. marca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom