Bezkontaktné platby smartfónmi a hodinkami sa udomácnili aj u nás na Slovensku. Klienti bánk ich s obľubou využívajú pri termináloch, kde im zjednodušujú platbu za nákup aj bez toho, aby museli vyberať svoje peňaženky. Stačí tak jednoducho priložiť svoj smartfón alebo inteligentné hodinky a všetko je zaplatené. Postupom času sa tieto služby dostali do väčšiny slovenských bánk, ktoré svojim zákazníkom poväčšinou ponúkajú najmä platby Apple Pay a Google Pay. Viac detailov sa však dozvieš v našom detailnom prehľade. Počet Slovákov využívajúcich Apple Pay či Google Pay stále stúpa. Opýtali sme sa bánk, koľko klientov túto možnosť využíva a koľko peňazí priemerne míňajú.

Na začiatku si však pripomeňme, kedy k nám tieto platby smartfónmi zavítali. Prvou službou na Slovensku bolo Google Pay, ktoré bolo oficiálne spustené ešte vo februári 2018 a využiť ho môžu všetci majitelia Android smartfónov v prípade, ak ich banka službu podporuje. Za 2 roky sa tieto platby rozšírili do takmer všetkých slovenských bánk a len málo z nich si ju stále neadoptovalo. Konkrétne ide o Tatra banku, ktorá doteraz využívala vlastný MobilePay, a ČSOB banku, ktorá má SmartPay. Vlastné aplikácie však banky môžu onedlho nahradiť práve populárnym Google Pay.

Tatra banka a ČSOB sa pomaly prispôsobujú

V prípade Tatra banky navyše problém spôsobuje nefunkčnosť MobilePay pri NFC platbách na zariadeniach s novým Androidom 10. Zistili sme, že banka má koncom tohto kvartálu prejsť práve na Google Pay, no tieto informácie zatiaľ oficiálne nepotvrdzuje.

„V priebehu tohto kvartálu prinesieme riešenie, ktoré umožní platiť mobilom aj klientom s OS Android 10. Dočasný diskomfort pri platení mobilom s Android 10 nás nesmierne mrzí a dotknutých klientov chceme poprosiť o trpezlivosť,“ informoval FonTech.sk Boris Fojtík, hovorca Tatra banky.

Rovnako tak chce aj ČSOB pre svojich zákazníkov moderné bezkontaktné platby smartfónmi, ale aj hodinkami Fitbit a Garmin. Už v priebehu tohto roka klienti môžu uvítať zmeny, na ktoré tak dlho čakali.

„Začatie testovania služby Apple Pay plánuje ČSOB približne v polovici tohto roka, pričom jej celkové sprístupnenie pre držiteľov platobných kariet VISA aj Mastercard, pripravuje na druhú polovicu roka 2020.

Spolu so zavedením služby Apple Pay je do konca roka 2020 plánované aj sprístupnenie ďalších platobných služieb Fitbit Pay a Garmin Pay, rovnako pre držiteľov platobných kariet VISA a Mastercard. ČSOB aktuálne taktiež zvažuje aj prípadné zavedenie služby Google Pay,“ informovala FonTech.sk Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Pokým teda ČSOB neprejde na bezkontaktné platby tretích strán, majú jej zákazníci stále k dispozícii SmartPay, službu, ktorá bola spustená na prelome rokov 2018 a 2019. Od tej doby ju používa 4 000 klientov. Banka ale neprezradila informácie o priemernej výške platieb.

365.bank sa pre našu redakciu vyjadrila nasledovne:

„Prostredníctvom služby Apple Pay platí takmer každý druhý aktívny klient našej banky, ktorý používa zariadenie s operačným systémom iOS. Čo sa týka Google Pay, využíva ho u nás takmer štvrtina zo všetkých aktívnych používateľov Android zariadení. Klienti platia mobilom resp. hodinkami aktuálne menšie platby. Priemerná výška transakcie je na úrovni 11 eur. Do budúcna predpokladáme, že táto forma platenia bude naberať na atraktivite.

Platby hodinkami v porovnaní s mobilom nie sú na Slovensku ešte až tak veľmi rozšírené, nakoľko nie každý má požadovaný typ hodiniek. Sme však presvedčení, že platenie nositeľnými zariadeniami má svoju budúcnosť – poukazujú na to aj výsledky z nášho prieskumu, v rámci ktorého by takýto spôsob platenia ocenilo 35 % Slovákov, čo je vysoko nad európskym priemerom (ktorý je na úrovni 24 %),“ informovala FonTech.sk hovorkyňa banky, Linda Gáliková.

O informácie a vyjadrenie sme požiadali aj Tatra banku. V čase uzávierky článku sme odpovede nedostali, informácie budeme aktualizovať.

Slovenská sporiteľňa ponúka všetky populárne platby smartfónmi a hodinkami

Najdetailnejší prehľad pre našu redakciu poskytla Slovenská sporiteľňa, u ktorej zákazníci nájdu nielen Apple Pay a Google Pay, ale aj bezkontaktné platby hodinkami Garmin a Fitbit. Doteraz si služby obľúbilo množstvo klientov, no najviac spomedzi všetkých dostupných využívajú práve Apple Pay, s ktorým zároveň minú mesačne v priemere najviac peňazí. Ďalšie detaily nájdeš v priloženej grafike.

„Aj na základe skúseností z iných krajín sme očakávali, že záujem o mobilné platby bude veľký, reálne výsledky však vysoko prekonali naše očakávania. Ľudia si mobilné platby či platby hodinkami obľúbili, keďže sú naozaj veľmi pohodlné, rýchle a bezpečné.

Z našich skúseností vychádza, že keď ich už raz vyskúšajú, platia mobilom výrazne častejšie ako platobnou kartou, rovnako tak platia aj nižšie sumy. Celkovo sa objemy mobilných platieb mesačne pohybujú rádovo v miliónoch eur,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa banky, Marta Cesnaková.

Niektorým bankám chýba prehľad, iné nemajú dostatok údajov

UniCredit banka a Prima banka podobné štatistiky neevidujú. Obrátili sme sa taktiež na Poštovú banku. Hovorkyňa banky, Lýdia Žáčková, nás však informovala, že banka menila na jeseň kartového procesora, a preto nemá kompletné štatistiky používania a mesačných platieb.

V prípade VÚB banky je Apple Pay dostupné iba od decembra minulého roka, a preto nemá banka k dispozícii detailné štatistiky. K používaniu Google Pay sa nevyjadrila. Hovorca banky, Mgr. Dominik Miša, našu redakciu informoval o priemernej výške platieb: Pre Apple Pay je to v priemere 23 € na jednu platbu, zatiaľ čo pri Google Pay cca 19 €“.

Bezkontaktné platby smartfónmi a hodinkami nechýbajú ani v mBank. Hoci nám banka detailné štatistiky využívania a výšky platieb neposkytla, informovala nás o celkovej sume, ktorú jej klienti týmito službami zaplatili.

„mBank je digitálna banka, preto sa bezkontaktné platby pomocou smartfónov či hodiniek prirodzene tešia u našich klientov veľkej obľube. Tí vítajú a vyhľadávajú práve takúto formu platenia, pretože preferujú rýchlosť, pohodlnosť a bezpečnosť.

Klienti mBank v roku 2019 zaplatili prostredníctvom mobilných zariadení (telefóny/hodinky: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay) spolu už viac ako 20 miliónov EUR a celkový počet transakcií dosiahol takmer 1,2 milióna. Naši klienti zo všetkých ponúkaných služieb najviac využívajú službu Google Pay, ktorá tvorí 55% z týchto transakcií,“ informovala FonTech.sk Tímea Pajtinková zo Supreme Communication.

Apple Pay a Google Pay uspelo aj vo Fio banke

V prípade tejto banky nájdeme medzi bezkontaktnými platbami iba Apple Pay a Google Pay, ktoré si však obľúbilo množstvo zákazníkov. Hovorca banky, Jakub Heřmánek, informoval našu redakciu, že celkovo 4 500 zákazníkov využívajúcich tieto služby dokopy prostredníctvo nich doteraz zaplatilo viac ako 2 milióny eur.

Ďalšie články

V ktorých bankách nájdeš obľúbené bezkontaktné platby?
Veľký prehľad: Ktoré banky na Slovensku podporujú Google Pay a Apple Pay?
Slovenská banka mení ceny a poplatky
Poštová banka zmení cenník: Dôchodcovia zaplatia viac, pribudne niekoľko nových poplatkov
Apple Pay pre ďalších zákazníkov
Slovenská banka spúšťa Apple Pay aj pre svojich biznis klientov
V čom je rozdiel?
Apple Pay vs. Google Pay: Navonok rovnaké služby, no pod povrchom je Apple neporaziteľný

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom