Zatiaľ čo mnohé slovenské banky využívajú pri bezkontaktných platbách smartfónmi platobné služby tretích strán, niektoré sa rozhodli staviť na vlastné riešenia. Ako sa však zdá, čoskoro od nich môžu upustiť a prejsť na populárnejšie služby. Jednou z najviac kritizovaných je v posledných mesiacoch Tatra banka kvôli mobilným platbám cez aplikáciu MobilePay, ktoré nefungujú na Android smartfónoch s najnovšou verziou operačného systému. Náhrada je už ale na ceste. Tatra banka miesto MobilePay staví na populárne platby cez Google Pay, ktoré prišli na Slovensko ešte vo februári 2018. Pre klientov budú dostupné čoskoro.

Začiatkom januára sme v našom článku reagovali na sťažnosti klientov Tatra banky, ktorým nefungujú NFC platby na smartfónoch s novým Androidom 10. Situácia pritom trvá niekoľko mesiacov a banka už pracuje na náprave problému, čo však ešte chvíľu potrvá. Momentálne tak mnohí zákazníci nemôžu využívať platby cez aplikáciu MobilePay.

Náhradou za MobilePay má byť koncom kvartálu Google Pay

Tatra banka je pritom jednou z posledných bánk na Slovensku, ktoré si ešte neadoptovali Google Pay. To sa má ale onedlho zmeniť. Podľa nedávneho vyjadrenia hovoru banky, Borisa Fojtíka, bude riešenie problému predstavené už v priebehu tohto kvartálu.

android pay
Google

„V priebehu tohto kvartálu prinesieme riešenie, ktoré umožní platiť mobilom aj klientom s OS Android 10. Dočasný diskomfort pri platení mobilom s Android 10 nás nesmierne mrzí a dotknutých klientov chceme poprosiť o trpezlivosť,“ informoval FonTech.sk Boris Fojtík, hovorca Tatra banky.

Ako sme informovali v predošlom článku, zákazníkom tak zrejme neostáva veľa možností a musia si počkať, pokým sa neobjaví funkčné riešenie chyby. Stať by sa tak malo už v 1. kvartáli tohto roka.

Jednou z možností banky je tiež priniesť podporu pre platby prostredníctvom Google Pay a svoj MobilePay odstaviť. Podľa nášho zdroja to má banka v pláne a koncom kvartálu prejde na platby Google Pay. Tatra banka však tieto informácie zatiaľ oficiálne nepotvrdzuje.

Pripomeňme len, že vlastná aplikácia MobilePay od tejto banky bola predstavená ešte v roku 2016 a donedávna slúžila pre jej klientov ako jediný spôsob pre bezkontaktné platby Android smartfónmi. Nakoniec ju však predsa len nahradí Google Pay. Okrem tohto Tatra banka ponúka svojim klientom so zariadeniami od Apple aj službu Apple Pay, ktorú na Slovensku spustila medzi prvými koncom júna minulého roka.

Apple Pay zavedie aj jedna z posledných bánk

Obe tieto bezkontaktné spôsoby platieb stále chýbajú v ČSOB banke, ktorá sa však túto situáciu chystá v priebehu tohto roka zmeniť. Podľa vyjadrení hovorkyne banky bude Apple Pay pre jej klientov oficiálne dostupné v druhej polovici tohto roka. V susednom Česku už ČSOB tieto platby ponúka.

csob.cz

„Začatie testovania služby Apple Pay plánuje ČSOB približne v polovici tohto roka, pričom jej celkové sprístupnenie pre držiteľov platobných kariet VISA aj Mastercard, pripravuje na druhú polovicu roka 2020.

Spolu so zavedením služby Apple Pay je do konca roka 2020 plánované aj sprístupnenie ďalších platobných služieb Fitbit Pay a Garmin Pay, rovnako pre držiteľov platobných kariet VISA a Mastercard. ČSOB aktuálne taktiež zvažuje aj prípadné zavedenie služby Google Pay,“ informovala FonTech.sk Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Po zavedení Google Pay a Apple Pay v oboch spomínaných bankách tak na Slovensku budú bezkontaktné služby smartfónmi podporovať až na pár výnimiek všetky veľké bankové domy.

Niektoré z nich stavili aj na platby hodinkami Garmin a Fitbit. Viac sa dozvieš v našom kompletnom prehľade o dostupnosti týchto platieb.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom