Mobilné platby smartfónmi sa stali štandardom, ktorý si Slováci nesmierne obľúbili. Jednoduché priloženie Android smartfónu alebo iPhonu sa stalo pri nakupovaní rituálom mnohých z nás, no niektorí klienti Tatra banky takúto možnosť nemôžu využiť už niekoľko mesiacov. Problém sa týka smartfónov so systémom Android 10, na ktorých nefunguje služba MobilePay. Riešenie situácie alebo náhrada služby by mohla prísť čoskoro.

Na Slovensku sme sa v polovici minulého roka dočkali služby Apple Pay, ktorá umožnila majiteľom iPhonov a hodiniek Apple Watch využívať bezkontaktné platby. Ešte v roku 2018 však na náš trh zavítali platby Google Pay, ktoré si adoptovali mnohé bankové domy. Obe tieto služby chýbajú už len v zopár bankách, ktoré ich do svojej ponuky nezaviedli, alebo majú za ne vlastnú alternatívu. Rovnaký prípad sa týka Tatra banky aj v prípade platieb cez Google Pay.

Klienti Tatra banky s Android smartfónmi nemôžu využívať NFC platby. Problémom je Android 10

Banka bola jednou z prvých, ktoré priniesli zákazníkom platby prostredníctvom Apple Pay, avšak Google Pay doteraz nepodporuje. Miesto tejto služby má pre všetkých používateľov Android smartfónov aplikáciu MobilePay, v ktorej ale s príchodom novej verzie systému Android 10 prestali fungovať platby cez NFC. Nespokojnosť klientov sa odrazila aj na celkovom hodnotení aplikácie v Obchode Play, kde má aktuálne iba 1,7/ 5 hviezdičiek. Na nefunkčnosť platieb nás upozornil aj čitateľ Matej.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Redakcia

Riešenie je už takmer tu

Používatelia a zákazníci Tatra banky vyjadrujú svoje rozhorčenie nad týmto pretrvávajúcim problémom, ktorý vznikol ešte pred zhruba 4 mesiacmi, aj v komentároch Obchodu Play. Zdá sa, že riešenie je v nedohľadne a mnohí netrpezlivo čakajú, kedy banka konečne prinesie nápravu a umožní majiteľom Androidov využívať platby cez NFC. Na vzniknutú situáciu sme sa opýtali aj hovorcu Tatra banky. Tá má podľa jeho vyjadrení pracovať na riešení, ktoré prinesie už onedlho.

android pay
Google

Nenechaj si ujsť
Ako to vyzerá s Apple Pay pri jednej z posledných slovenských bánk? V Česku ho už má

„V priebehu tohto kvartálu prinesieme riešenie, ktoré umožní platiť mobilom aj klientom s OS Android 10. Dočasný diskomfort pri platení mobilom s Android 10 nás nesmierne mrzí a dotknutých klientov chceme poprosiť o trpezlivosť,“ vyjadril sa pre FonTech.sk hovorca Tatra banky, Boris Fojtík.

Zákazníkom tak zrejme neostáva veľa možností a musia si počkať, pokým sa neobjaví funkčné riešenie chyby. Stať by sa tak malo už v 1. kvartáli tohto roka. Jednou z možností banky je tiež priniesť podporu pre platby prostredníctvom Google Pay a svoj MobilePay odstaviť.

Zatiaľ ale nie je známe, či sa dočkáme opravy momentálne nefunkčnej aplikácie banky alebo sa Tatra banka rozhodne staviť na bezkontaktné platby Googlu. Na tieto otázky sme zatiaľ odpoveď nedostali. Len si pripomeňme, že mimo „vôd“ platenia cez najjednoduchší Google Pay je okrem Tatra Banky aj ČSOB-čka, ktorá disponuje vlastným riešením SmartPay.

Ďakujeme za čitateľský tip.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom