V minulom roku generatívna umelá inteligencia prešla kritickým obdobím rastu a transformácie, zasahujúc do každodenného života a podnikania. Nepochybne si sa už stretol napríklad chatovacím botom s ChatGPT alebo s generátorom vizuálneho obsahu Midjourney. Ide o dynamický sektor, ktorý rastie rýchlejšie, než si mnohí uvedomujú.

FonTech.sk teda vyspovedal Dr. Matthiasa Zieglera, kapacitu svetových rozmerov a vedúceho technologického inkubátora v spoločnosti Accenture, aby nám objasnil každý detail o umelej inteligencii po svojej prednáške na konferencii OpenSlava.

V rozhovore sme sa zamerali na aktuálny stav generatívnej AI a jej výzvy. Ziegler nám poskytol unikátny pohľad na túto technologickú revolúciu a podelil sa o svoje názory na rôznorodé otázky od bezpečnosti a etiky až po budúcnosť generatívnej umelej inteligencie, akou je napríklad spomínaný ChatGPT alebo chatbot Bing.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Čo v roku 2023 spôsobilo explozívny nárast umelej inteligencie
  • Aké sú hlavné etické a bezpečnostné výzvy generatívnej AI a ako by ich riešil expert z Accenture
  • Či dokáže ChatGPT naozaj „premýšľať“, alebo len kradne už existujúce myšlienky
  • Ako AI zneužívajú hoaxeri či dezinformátori a ako proti tomu môžeme bojovať
  • Aké praktické výhody prináša nasadenie AI vo firme a ako ju môžu eticky využiť aj študenti a akamdemici

Accenture

Kto je Dr. Matthias Ziegler?

Doktorandské vzdelanie nadobudol na Mníchovskej technologickej univerzite a neskôr sa vzdelával aj na prestížnom Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT). Ešte pred začiatkom doktorandského štúdia stážoval v NASA.

Dnes je Dr. Matthias Ziegler globálny výkonný riaditeľ a vedúci pracovník v skupine pre technologické inovácie (TI) spoločnosti Accenture. Pracuje v Mníchove a je zodpovedný za TI spoločnosti Accenture v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku.

V Európe riadi inkubáciu novej generácie podnikov pre spoločnosť Accenture v oblastiach blockchainu a distributed ledger, rozšírenej reality a metaverse, kvantových počítačov a kryptografickej agility a nových aplikácií robotiky nad rámec tradičnej priemyselnej výroby. Globálne sa venuje budovaniu novej generácie schopností a lídrov v týchto oblastiach.

Generatívna umelá inteligencia v roku 2023 absolútne zachvátila celý svet. Ako by ste zhrnuli jej aktuálny stav a najväčšie výzvy v súčasnej dobe?

Vo svojej prezentácii na konferencii OpenSlava 2023 som stav generatívnej umelej inteligencie v roku 2023 spojil s kambrickou explóziou, kľúčovým momentom v histórii Zeme spred približne 540 miliónov rokov, keď došlo k náhlemu nárastu rozmanitosti foriem života.

V čom presne sú si tieto dve udalosti podobné?

Podobne ako v kambriu nastal bezprecedentný rozmach evolučných inovácií, aj svet umelej inteligencie zažíva v súčasnosti „explóziu“. Generatívna umelá inteligencia tak spolu s ďalšími pokrokovými technológiami predstavuje priekopnícku éru transformácie.

Prečo podľa vás došlo k „explózii“ v jej popularite práve tento rok?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú