Operačný systém Windows si od začiatku milénia, kedy prišlo veľké vylepšenie v podobe ikonického Windowsu XP, prešiel niekoľkými zásadnými fázami vývoja. Hoci sa XPčko drží v niektorých prípadoch na počítačoch dodnes, postupom času ho nahradili novšie systémy, ktoré môžu byť vnímané ako veľká revolúcia v Microsofte.

Netvrdíme, že sa jednalo vždy o najlepšie zmeny, no aspoň po dizajnovej stránke bola firma odvážnejšia. Pokiaľ by sa podobnej odvahy Microsoft držal naďalej, mohol by dizajn Windows 10 nahradiť návrh, aký teraz ukázal filipínsky dizajnér Genrole Caspe, informoval portál MSPoweruser.

Windows postupom rokov menil svoju podobu už niekoľkokrát. Medzi najväčšie vylepšenia dizajnu môžeme zaradiť príchod Windowsu XP a neskôr legendárneho Windowsu 7, ktorý už síce prišiel o podporu zo strany Microsoftu, no mnohí používatelia ho chcú aj naďalej. Ešte pred ním tu bola Vista, ktorá priniesla nové grafické prostredie, avšak ľudí príliš nenadchla. Napriek tomu sa jej dizajnového jazyka spoločnosť chytila aj pri nasledujúcej „sedmičke“. Potom sa však toho veľa zmenilo.

S Windowsom 8 prišiel rad na dlaždice a klasické menu Štart na niekoľko rokov zmenilo svoju podobu, s ktorou ale taktiež neboli používatelia príliš spokojní. To, že sa Microsoft pri návrhu dizajnu inšpiroval aj pri mobilnom Windowse a jeho prostredí, ostalo s nami až doteraz. Ani Windows 10 sa totiž nezbavil dlho kritizovaných pohyblivých dlaždíc, ktorým sa navyše vývojári príliš nevenujú a v ponuke Štart nie sú obľúbeným prvkom.

Mal by sa Microsoft inšpirovať týmto návrhom?

Už dlho sa špekuluje o zásadných dizajnových úpravách, s ktorými by sa Windows opäť raz výrazne zmenil, no zatiaľ sme sa žiadnej ďalšej veľkej revolúcie nedočkali. Čo ak by na to išiel Microsoft inak ako v posledných verziách Windowsu 10 a Windowsu 8? Výsledok si predstavil filipínsky dizajnér, ktorý odhalil odvážny, no skutočne vydarený návrh toho, ako by mohol Windows vyzerať, ak by sa Microsoft odviazal a upustil uzdu fantázii.

Intenzívnejšie zapracovanie Fluent dizajnu, s ktorým firma prišla ešte pred nejakým časom, by jej systému rozhodne prospelo. Miesto niekoľkých ikon by sa mohol tento dizajnový jazyk odraziť na celom prostredí a ponúknuť používateľovi čistejší Windows ako kedykoľvek predtým.

Nenechaj si ujsť
Windows 10 má úplne nové ikony v systéme. Takto vyzerajú

Zmenené zobrazenie ponuky Štart, možnosti a nastavenia by pomohli k jednoduchšiemu používaniu systému, ktorý by oproti terajšej „desiatke“ ponúkol prehľadnejšie a priehľadnejšie prvky. Filipínsky dizajnér ukázal vo svojich videách aj niekoľko svojich predstáv o aplikáciách ako Kontakty, Hudba, ale aj Prieskumníka s Fluent dizajnom, ktoré v jeho podaní pôsobia vyspelejšie a modernejšie ako to, čo aktuálne ponúka Windows 10.

Všetky zahalené do jeho dizajnového návrhu pôsobia uhladenejšie a sčasti môžu pripomínať aj ovládanie a prostredie ako zo smartfónov. Jednotlivé prvky v spodnej lište systému sú od seba oddelené rovnako ako v Štarte a zmeny neobišli ani rýchle oznámenia.

Pokiaľ by sa teda Microsoft rozhodol chytiť tohto alebo podobného návrhu, veríme, že by tým mnohých používateľov len a len potešil. Ako sa pozdáva takýto dizajn Windowsu tebe?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom