V utorok 14. januára dostali používatelia operačného systému Windows 7 poslednú aktualizáciu.Windows 7 KB4534310 im ako posledná bezpečnostná aktualizácia ešte garantuje ochranu, avšak nie nadlho, keďže časom budú pribúdať nové hrozby. Microsoft teda od utorka, 14. januára oficiálne ukončil podporu a používateľom odporúča prejsť na Windows 10. O téme informuje portál Windows Latest.

Slávna a mnohými obľúbená „sedmička“, ktorej cieľom bolo zachrániť reputáciu po neobľúbenej Viste. Windows 7 bol vydaný 22. októbra 2009, teda pred viac ako desiatimi rokmi a až do minulého roka bol najpoužívanejším operačným systémom. Začiatkom roka 2019 ho predbehla čoraz rozšírenejší Windows 10Od stredy sa vo všetkých zariadeniach s Windows 7 zobrazuje upozornenie, že Microsoft už Windows 7 nepodporuje. Taktiež používateľov vyzýva, aby prešli na novšiu, podporovanú verziu.

windows
Microsoft

Podľa vyjadrenia Microsoftu sa upozornenie na celú obrazovku zobrazuje na všetkých verziách operačného systému vrátane Home Basic, Home Premium, Professional a Ultimate.

Keďže mnohým z nás otravné upozornenia, a to hlavne tie na celú obrazovku, poriadne lezú na nervy, Microsoft pridal možnosť pravidelne sa zobrazujúce upozornenia vypnúť. Na snímke obrazovky môžeš vidieť, že systém okrem možnosti „Pripomenúť mi neskôr“ ponúka aj „Už ma neupozorňuj“. Táto sympatická druhá možnosť však zahŕňa riziko, že to neskôr oľutuješ. Zdatnejší používatelia vedia vďaka zisteniu portálu Bleepingcomputer úplne vypnúť notifikácie cez zmenu registra nasledovne:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\EOSNotify]
„DiscontinueEOS“=dword:00000001

Hoci Microsoft oficiálne ukončil jeho podporu už 14. januára 2020, sedmička v júni dostane aktualizáciu a s ňou aj nový Edge. Windows

Systém bez podpory nedostáva bezpečnostné záplaty a je preto pomerne veľké riziko s ním pracovať. Niektoré firmy síce stále fungujú na ešte staršom operačnom systém Windows XP z roku 2001, ktorému podpora skončila pred šiestimi rokmi, ale takéto hazardovanie sa naozaj neodporúča. Windows 7 bude našťastie fungovať aj po 14. januári a používatelia si ho môžu na svojich zariadeniach nainštalovať a aktivovať. Ukončenie podpory neznamená, že systém prestane na počítačoch fungovať.

Microsoft umožňuje používateľom stále bezplatne prejsť na nový Windows 10. K tomu je potrebný legálne aktivovaný Windows 7 a nástroj Media Creation Tool z webu spoločnosti. Hoci Microsoft oficiálne túto možnosť neuvádza a informuje, že bezplatný prechod na Windows 10 bol možný do 29. júla 2016, získať nový systém sa dá stále legálnou cestou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP