Slovenská služba YOUDARE vznikla začiatkom roka 2022 a v médiách si okamžite získala pozornosť kvôli tomu, že jedným z jej hlavných tvorcov je synom bývalého ministra hospodárstva.

Cieľom aplikácie bolo motivovať ľudí vykonávať výzvy za finančnú odmenu, na ktorú sa vyzbierajú ostatní používatelia.

Platforma si takmer okamžite vybudovala negatívnu reputáciu kvôli pochybným, ba až nebezpečným úlohám cieliacim na mladých tínedžerov, benevolentným pravidlám a minimálnemu moderovaniu obsahu. Na svojich sociálnych sieťach sa neraz pochválili deťmi, ktoré pre pár eur plnia znepokojujúce výzvy.

Pochybné pravidlá službu takmer položili už dávno

Pravidlá služby sa už krátko po prvých škandáloch museli meniť. Obrovským problémom bolo napríklad vekové ohraničenie, ktoré na platformu „pozývalo“ deti. V reakcii na obrovské množstvo kritiky sa napokon Filip Sulík, výkonný riaditeľ YOUDARE, rozhodol zaviesť nové pravidlá, informoval v danom období portál Plus Jeden Deň.

Na základe aktuálneho diania a spoločenského pohoršenia sme sa dohodli, že urobíme update nášho procesu. Úplne prvé pravidlo je, že celá platforma bude 15+,“ uviedol Sulík na sociálnych sieťach.

Následne sa vyradil aj k erotickému a pornografickému obsahu, ktorý na platforme prosperoval: „Čo sa týka erotiky, alebo akéhokoľvek iného explicitného sexuálneho obsahu, môže ho tvoriť, plniť a prezerať len osoba 18+.

Podľa jeho slov mala stránka od používateľov vyžadovať dôkaz na overenie veku. Podobný systém pred pár dňami zaviedol Instagram, takže YOUDARE stačilo, aby od používateľov požadovali overenie za pomoci dokladu totožnosti. Všetok obsah používateľov, pri ktorých vzniknú pochybnosti o ich skutočnom veku, mal byť odstránený.

Potom udrela realita

Od oznámenia týchto zmien prešli 3 mesiace a dnes sú pravidlá zdanlivo ešte prísnejšie. V aktuálnom znení je platforma prístupná výhradne len osobám starším ako 18 rokov. Žiadne overovanie veku sa však nekoná. Používateľ pri registrácii jednoducho zaklikne dátum narodenia a platformu môže okamžite používať, čo sme zistili pri teste v redakcii.

Čo nás zarazilo ešte viac, je to, že okamžite po načítaní domovskej stránky sme ako prvý príspevok videli dievča, ktoré s cieľom vyzbierať 10 € samú seba vyzvalo urobiť 10 drepov „hore bez“. Finálna vyzbieraná suma bola pri tejto výzve 0 €, dôkaz o urobení desiatich drepov vo forme krátkeho 25-sekundového videa na platformu aj tak nahrala.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Youdare (@youdareapp)

Moderáciu obsahu platforma prenechala na samotných používateľov a ich uvážení. Zbavila sa tým čo najviac zodpovednosti za ich obsah a konanie, aspoň na papieri. Aj napriek tomu sa ale v pravidlách služby zaviazala k určitému stupňu dozoru.

Koniec koncov, nejde o nič protizákonné. Mladá používateľka jedným kliknutím „dokázala“, že má aspoň 18 rokov a za nahratie videa na platformu je sama zodpovedná. Aspoň podľa pravidiel služby. Alebo to je celé inak?

Redakcia FonTech.sk sa spojila s popredným odborníkom v danej oblasti Jakubom Berthotym, zakladateľom prvého právneho butiku so zameraním na ochranu súkromia a technológie na Slovensku. Podľa neho môže mať služba YOUDARE povinnosť, ktorá vyplýva z GDPR.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP