Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Instagram, sociálna sieť prevádzkovaná spoločnosťou Meta, bude od niektorých používateľov vyžadovať overenie veku. Služba ponúkne hneď niekoľko rôznych spôsobov overenia, aby sa maximalizovala bezpečnosť a súkromie používateľov, informuje zahraničný portál Sky News.

Nový systém overovania v podelok 7. novembra spoločnosť spustila vo Veľkej Británii a v krajinách EÚ. Stalo sa tak po tom, čo ho začiatkom roka testovali v niekoľkých vybraných geografických lokalitách. Mnohí však veria, že tento krok Instagramu nestačí, zatiaľ čo iní zásadne odmietajú zdieľať svoje súkromie so spoločnosťou, ktorá bola v minulosti vyšetrovaná za narúšanie súkromia používateľov, informovalo CNBC.

Nestačí zvoliť dátum narodenia, treba ho dokázať

Hlavná zmena sa týka používateľov, ktorých profil aktuálne hovorí, že ešte nemali 18 rokov. Ak sa pokúsia zmeniť svoj dátum narodenia tak, aby si Instagram myslel, že majú 18 rokov, služba ich vyzve na overenie veku. Overiť vek sa od pondelka dá tromi spôsobmi: občiansky preukaz, selfie alebo požiadanie známych o potvrdenie veku. Možnosť odfotiť svoj občiansky preukaz je jednoznačne najpresnejšia, no je pochopiteľné, že množstvo používateľov túto možnosť nevyužije. Overenie navyše trvá až 2 dni.

O niečo menej presné bude overenie formou krátkeho selfie videa, ktoré následne analyzuje britský technologický startup Yoti pomocou svojho softvéru. Je dôležité podotknúť, že softvér Yoti nerozpoznáva tváre, takže si tvoju tvár nedokáže priradiť k žiadnemu menu alebo číslu. Namiesto toho skenuje tvár a hľadá bližšie nešpecifikované vlastnosti, podľa ktorých dokáže určiť vek. Podľa Instagramu celý proces nezaberie viac než 20 minút.

Zaujímavý je potom prístup, ktorým spolupráca medzi Yoti a Instagramom funguje. Tvoje selfie video Instagram nikdy neuvidí, ide priamo na servery Yoti, ktorý ho hneď po analýze vymaže. Zároveň je to jediná vec, ktorú o tebe Instagram startupu poskytne, takže všetky tvoje ostatné informácie by mali byť bezpečí. Yoti obratom odošle iba jedno číslo, ktorým je vek osoby vo videu. Nič iné si spoločnosti podľa informácií portálu Hull Live nevymieňajú.

Tretí spôsob je na smiech. Je ním žiadosť o overenie veku priateľmi. K tejto možnosti overenia je dostupných najmenej informácií, no malo by ísť o to, že svojich známych používateľ požiada, aby potvrdili, že má 18 rokov. Podľa všetkého však nebude dostupná v každom regióne. Jej dostupnosť na Slovensku zatiaľ nebola potvrdená a podľa nášho testu je aktuálne nedostupný.

Freepik

Instagram čelí obrovskej dávke kritiky

Týmto krokom Instagram reaguje na kritiku od verejnosti aj regulátorov. Len pred pár mesiacmi sme informovali o prípade z Kentucky, kde sa dve 12-ročné dievčatá pokúsili o samovraždu na základe závislosti na tejto sociálnej sieti.

V Británii zase nedávno spôsobila vlnu odporu voči sociálnym sieťam samovražda školáčky, ktorá podľa záveru úradov čelila „negatívnym následkom sociálnych sietí„, upozornil Sky News. K jej smrti sa vyjadrila aj kráľovská rodina, pričom nasledovník trónu osobne požiadal Instagram, aby podobným prípadom predišiel.

Organizácia NSPCC však poukázala na fakt, že takýto spôsob overovania veku nie je dostatočný. Podľa ich informácií sa tretina neplnoletých na sociálnych sieťach vydáva za plnoletých, aby im bol sprístupnený inak nedostupný obsah. „Tieto kroky urobia málo proti tomu, aby si neplnoletý používatelia na Instagrame vytvárali profily, v ktorých sa vydávajú za dospelých, a proti tým, ktorí už v profile plnoletosť uvádzajú,“ povedal Richard Collard, manažér regulácií a pravidiel pre NSPCC, podľa portálu Times Series.

Našli sme problém, systém sotva funguje

Keď sme novinku v redakcii skúšali, zistili sme, že aktuálne sa prax výrazne líši od toho, ako funkciu opisoval Instagram. Najskôr sme založili nový profil na Instagrame a pri registrácii sme zadali vek 15 rokov. Neskôr sme profil overili cez e-mail aj telefónne číslo.

Následne sme sa cez nastavenia pokúsili zmeniť vek uvedený v profile na 18 rokov, pričom nám nebola ponúknutá možnosť overenia pomocou selfie videa ani priateľmi. Celý proces nám navyše prišiel nedokončený a k mnohým hláškam dokonca chýbajú preklady do slovenčiny.

Vyzerá to tak, že na Slovensku zatiaľ funguje len možnosť overenia veku pomocou dokladu totožnosti, respektíve občianskeho alebo vodičského preukazu. Spoločnosť upozorňuje, že doklad totožnosti vymaže v priebehu 30-tich dní po nahratí. Určite sa v našom prípade nejednalo o dômyselné grafické spracovanie, ktoré Instagram vo svojich marketingových materiáloch prezentuje. Je však dôvod nazdávať sa, že na aktualizácii stále pracujú a čoskoro proces dostane tú formu, ktorú nám sľúbili. O dostupnosti ostatných procesov overenia veku nemáme žiadne informácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú