Streamovacie služby si najväčšie filmové esá šetrili na záver roka, ponuku totiž obohatia o viaceré sľubné snímky s oscarovými ambíciami. V ponuke Netflixu zaujme Mank režiséra Davida Finchera či posledný film zosnulého Chadwicka Bosemana, HBO sa pokúsi zaujať komediálnou drámou o priateľstve s hviezdnou Meryl Streep. Tá sa však objaví aj v muzikále Netflixu.

Normal People

Dátum premiéry: 1. december

Platforma: HBO Go

Na HBO Go sa na začiatku mesiaca objaví jeden z najlepšie hodnotených seriálov tohto roka, Normal People. Ten si na IMDb drží skvelé hodnotenie 8,5/10, o nič horšie na tom nie je ani na ČSFD, kde svieti nadštandardných 83%. Seriál inšpirovaný knižným bestsellerom sleduje komplikovaný vzťah medzi postavami Marianne a Connellom, ktorí spolu vyrastajú v malom mestečku na západe Írska.

Nerozlučná dvojica je povahovo úplne rozdielna, napriek tomu sa pri ceste životom neustále priťahuje. Marianne čím ďalej viac prepadá sebadeštrukcii, kým Connell hľadá svoj zmysel života, obaja sú však konfrontovaní tým, ako ďaleko dokážu zájsť, aby druhého zachránili.

Mank

Dátum premiéry: 4. december

Platforma: Netflix

„Filmová udalosť roka, najsľubnejší oscarový kandidát tohtoročnej produkcie Netflixu.“ Aj týmito prívlastkami médiá označujú prichádzajúcu životopisnú drámu režiséra Davida Finchera s názvom Mank, ktorou sa snaží priblížiť proces natáčania jedného z najlepších, no zároveň tiež najkontroverznejších filmov všetkých čias, Občana Kanea.

Fincherova novinka kopíruje techniky natáčania na prelome 30. a 40. rokov minulého storočia, kedy vznikol Občan Kane, prostredníctvom čiernobieleho vizuálu a sprievodnej hudby replikuje atmosféru pôvodného filmu. Stredobodom univerza filmu Mank bude vtedajší scenárista Herman J. Mankiewicz, ktorý spolu s Orsonom Wallesom napísal scenár pre spomínanú snímku. Hlavný konflikt tak bude predstavovať legendárna rozličnosť pováh oboch filmárov, pretavená do konečnej produkcie filmu.

Let Them All Talk

Dátum premiéry: 10. december

Platforma: HBO Go

Oscarový režisér Steven Soderbergh, autor Dannyho parťákov či úspešných životopisných drám ako Behind the Candelabra alebo Erin Brockovich, spája sily s oceňovanou Meryl Streep v dramédii Let Them All Talk. Príbeh sleduje slávnu spisovateľku Alice Hughes, ktorá sa s dvoma priateľkami a synovcom vydáva na dobrodružnú cestu výletnou loďou, aby prišla na iné myšlienky a zároveň zahojila staré rany.

Podľa ústrednej protagonistky Meryl Streep je nová snímka príbehom o čase, priateľstve a premrhaných životných príležitostiach, ktoré človek aj s odstupom času stále ľutuje a prehodnocuje. Trailer naznačuje, že skôr o ako zábavnú komédiu, pôjde o konverzačnú drámu postavenú na pleciach Merly Streep.

The Prom

Dátum premiéry: 11. december

Platforma: Netflix

300 miliónový kontrakt s talentovaným filmárom Ryanom Murphym sa Netflixu očividne vypláca. Seriál Ratched je jedným z najsledovanejších projektov tohto roka, uvidíme, či sa úspech podarí napodobniť aj hviezdne obsadeným muzikálom The Prom. Hlavné role v ňom stvárnia hviezdy ako Maryl Streep, Nicole Kidman či James Corden, vo filme predstavia divadelných hercov na Brodwayi, ktorých posledná show skončila extrémnym fiaskom.

Pri snahe zachrániť si dobré meno sa skupina hercov vyberá do konzervatívneho mestečka v Indiane po tom, ako členovia miestnej rady zakázali študentke vziať si na ples svoju priateľku. Cynická partička umelcov sa vyberá dievčaťu na pomoc a čoskoro po príchode obracajú miestnu komunitu hore nohami.

Ma Rainey’s Black Bottom

Dátum premiéry: 18. december

Platforma: Netflix

Pozornosť filmových fanúšikov v decembrovom výbere síce púta predovšetkým Fincherov Mank, veľmi ľahko sa však môže ocitnúť v tieni ďalšej sľubne vyzerajúcej životopisnej snímky Ma Rainey’s Black Bottom. Tá sleduje príbeh skupiny muzikantov na čele Ma Raineyovou, matkou blues, do ktorej pribudne ambiciózny hráč na trubku Levee.

Okrem chytľavej hudobnej stránky a dobovej atmosféry Chicaga 20. rokov minulého storočia sa môžeš tešiť aj na atraktívne herecké osadenstvo. Ústredné herecké duo totiž stvárni oscarová herečka Viola Davis (Fences) a nedávno zosnulý Chadwick Boseman (Black Panther), pre ktorého išlo o vôbec poslednú filmovú rolu. Podľa kritikov stojí za to, jednohlasne sa totiž zhodujú, že postava Leveeho je Bosemanov najlepší herecký výkon.

The Ripper

Dátum premiéry: 16. december

Platforma: Netflix

Na Netflix sa rúti ďalšia temná doku-séria, tentokrát nás jej autori zavedú do Veľkej Británie a oblasti Yorkshire, ktorú v rokoch 1975 až 1980 sužovalo brutálne vyčíňanie sériového vraha, známeho ako Yorkshire Ripper. Chladnokrvný zabijak počas piatich rokov v oblasti zavraždil až 13 žien, pričom ďalších sedem z jeho besnenia vyviazlo so zraneniami.

Štvordielna miniséria predstaví profil sériového vraha a prinesie aj rozhovory so zúčastnenými stranami, ktoré sa podieľali na vyšetrovaní brutálnych vrážd, nesúce rukopis pripomínajúci neslávne známeho londýnskeho Jacka Rozparovača. Eskalujúce napätie vyústilo vo viaceré hromadné prostesty, v ktorých sa strachom ochromená verejnosť domáhala chytenia neznámeho zabijaka.

The Expanse

Dátum premiéry: 16. december

Platforma: Amazon Prime

Populárny mysteriózny sci-fi seriál The Expanse sa v decembri dočká už svojej piatej série. The Expanse mala pôvodne pod palcom televízna stanica SyFy, tá ho však po troch sériách zrušila a práva odkúpil Amazon, ktorý vo vesmírnom dobrodružstve založenom na rovnomennej knižnej sérii pokračuje.

Tvorcovia čerstvú sériu označujú za doposiaľ najvýpravnejšiu a zároveň najosobnejšiu, fanúšikovia sa môžu tešiť na návrat všetkých obľúbených postáv. Prvé tri časti budú na Amazon Prime dostupné naraz, následne budú vydávané epizodicky, pričom veľké finále je naplánované na začiatku februára.

The Midnight Sky

Dátum premiéry: 23. december

Platforma: Netflix

Oscarového Georga Clooneyho, sme na obrazovkách nevideli od roku 2016 a vlažne prijatej komédie Ave, Caesar!, o to viac sa na charizmatického umelca tešíme v pripravovanej katastrofickej sci-fi snímke The Midnight Sky. Film nakrútený na motívy knižnej predlohy Good Morning, Midnight z pera spisovateľky Lily Brooks-Dalton pozornosť upriamuje na osamelého vedca Augustina Lofthousa umierajúceho na rakovinu, ktorý sa snaží zabrániť skupine astronautov pred návratom na Zem po tom, čo našu planétu zdecimovala globálna katastrofa.

Astronauti predstavujú jednu z posledných nádejí na záchranu ľudstva, vesmírna posádka však nemá o kritickej situácii na domovskej planéte žiadnu predstavu a návrat znamená automatickú smrť. Hlavný hrdina pôsobiaci na Antarktíde sa preto spoločne s neznámou dievčinou Iris vydáva na neľahkú misiu zamoreným prostredím k vesmírnemu observatóriu, ktoré predstavuje poslednú nádej na varovanie nič netušiacej posádky.

Tenet, Wonder Woman, Soul

Dátum premiéry: december

Platforma: HBO Max, Disney+

Aj keď HBO Max ani Disney+ na Slovensku zatiaľ nie sú dostupné, príchod veľkých hollywoodskych blockbusterov a to v rovno deň ich kinopremiéry aj na tieto streamovacie služby rozhodne nie je malou vecou. Na Disney+ sa tak koncom decembra dostane nová pixarovka Soul, HBO Max naopak do ponuky zaradí Wonder Woman 1984, ktorá nanešťastie na tuzemskú HBO Go nedorazí.

Veľkú pozornosť v zámorí budí aj príchod špionážneho veľkofilmu Christophera Nolana, Tenet, ktorý do ponuky HBO Max dorazí v polovici decembra. Trend premiér hollywoodskych trhákov na streamovacích službách bude pokračovať aj v budúcom roku, horúcim kandidátom je napríklad Godzilla vs. King Kong, o ktorý sa bijú HBO Max a Netflix.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom