Nedávno ovládol Netflix jeden z najočakávanejších seriálov roka s oscarovou Jennifer Connelly, Snowpiercer. Za seriálom síce nestojí Netflix, ale spoločnosť TNT, bez ohľadu však novinka relatívne v poriadku naplnila očakávania a už je naplánovaná aj 2. séria. Rozhodli sme sa pozrieť na ďalšie katastrofické seriály, ktoré by milovníci apokalypsy nemali zmeškať.

12 Monkeys

Platforma: Netflix

ČSFD – 66 %

Legendárna sci-fi klasika s Bruceom Willisom a Bradom Pittom sa 20 rokov po svojej premiére dočkala seriálového nástupcu. Ten síce kvalít filmovej predlohy nedosiahol, stále ale ponúka slušnú zábavu, ktorá sa navyše nebojí od filmu zásadne odkláňať a prichádzať s novými nápadmi.

Prvá séria robí seriálu skôr medvediu službu a tvorcovia akoby sa nevedeli rozhodnúť, akým smerom sa chcú vlastne vydať. Dej je príliš pomalý a univerzum pomerne neprehľadné, v ďalších pokračovaniach ale 12 Monkeys poriadne naberá na sile a vyvrcholenie v podobe štvrtej série už patrí ku špičke v sci-fi žánri.

 3 %

Platforma: Netflix

ČSFD – 70 %

Na vlne obrovského úspechu tínedžerských post-apo hitov v podobe Hunger Games, Divergence či Labyrintu sa zviezla aj seriálová novinka z Brazílie 3%. Tá nám predstavuje dystopickú budúcnosť s rozdelenou spoločnosťou, v ktorej vybraní jedinci žijú v rozprávkovom prepychu, kým zvyšok živorí v špine a hlade. Šancu na lepší život má každý, kto absolvuje výberový proces, na vysnený ostrov sa však dostanú len vybrané 3% ľudí.

Seriál kvôli nízkemu a miestami jasne viditeľnému nízkemu rozpočtu namiesto akcie spolieha skôr na nepredvídateľný príbeh a zaujímavé postavy, dopláca ale na lacný vizuál a nepresvedčivé herecké výkony. Aj napriek tomu si svojich divákov našiel a na budúci rok sa dočká finálnej štvrtej série.

See

Platforma: Apple TV+

ČSFD – 73 %

Streamovacia služba spoločnosti Apple bola predstavená len minulý rok a postapokalyptický seriál See mal byť jedným z hlavných projektov na nalákanie nových divákov. Seriálu odohrávajúcemu sa v katastrofickej budúcnosti, v ktorej ľudia stratili zrak a uchýlili sa k primitívnemu životu v jaskyniach, dominuje predovšetkým miláčik Hollywoodu, Jason „Aquaman“ Momoa.

Netradičné zasadenie a neopozeraná zápletka sľubovali epický seriálový zážitok, potenciál bol však využitý len sčasti a See doplatil na uponáhľaný dej prešpikovaný nelogickými zvratmi a hlúpym konaním postáv. Momoa alias Baba Voss napriek tomu seriál zručne nesie na vlastných pleciach a bez neho by sa See druhej série pravdepodobne nikdy nedočkal.

The 100

Platforma: Netflix

ČSFD – 73 %

Populárne sci-fi The 100 si od premiéry v roku 2014 stihlo získať srdcia seriálových fanúšikov nielen v zahraničí, ale tiež u nás, o čom svedčí 89. priečka v rebríčku najobľúbenejších seriálov na ČSFD. Milovaný seriál sa navyše už čoskoro dočká svojej finálnej série, ktorá sľubuje emotívnu rozlúčku s obľúbenými hrdinami.

Určite nezmeškaj
Obrovské prekvapenie. Vojnový veľkofilm Toma Hanksa exkluzívne mieri na streamovaciu službu

The 100 sleduje mladistvých väzňov, ktorí boli po ničivej nukleárnej vojne vyslaní z vesmírnej základne späť na Zem, aby zistili, či je naša planéta opäť obývateľná a zachránili vymierajúce ľudské pokolenie. Tínedžeri po príchode nemusia čeliť len existenčným rozhodnutiam, ale tiež skupine preživších, ktorí nukleárnu katastrofu prežili.

The Walking Dead

Platforma: Netflix

ČSFD – 80 %

Legenda zombie žánru už síce v posledných rokoch poriadne stráca dych, za kvalitu prvých sérií si však tvorcovia zaslúžia veľkú poklonu. Postavy Ricka, Daryla, Glenna či Carol postupom času k srdcu prirástli tak veľmi, že väčšina divákov už dnes seriál sleduje z čírej zvedavosti, ako budú ich príbehy v postapokalyptickom zombie svete ukončené.

Tvorcovia sa naprieč 11 sériami nebáli šokovať a brutálnym spôsobom sa zbavovať obľúbených postáv, prežitie v The Walking Dead nemal od začiatku isté takmer nik z pôvodnej zostavy. Nenávratne sa do pamäte zapísali aj hlavní záporáci na čele Neganom so svojou vernou spoločníčkou, baseballkou Lucille. Za zmienku nepochybne stojí aj vydarený spin-off Fear  the Walking Dead či plánovaná novinka The Walking Dead: World Beyond.

Handmaid’s Tale

Platforma: HBO Go

ČSFD – 83 %

Priznávame, že v tomto prípade nejde o čistokrvný postapokalyptický seriál, no Handmaid’s Tale napriek tomu vo výbere nesmel chýbať. Podobne ako väčšina seriálov na zozname sa totiž rovnako odohráva v dystopickej budúcnosti so zvrátenými pravidlami a mocichtivými lídrami.

Handmaid’s Tale nás zavedie do totalitnej budúcnosti na územie niekdajších Spojených štátov, v ktorej spoločnosť nečelí len prírodným katastrofám, ale tiež strate plodnosti. V zúfalej snahe zabrániť vyhynutiu fanatickí lídri zaviedli sexuálne otroctvo, v ktorom sú plodné ženy nútené rodiť potomkov do cudzích rodín.

Seriál inšpirovaný rovnomenným knižným bestsellerom z roku 1985 je doposiaľ najväčším hitom spoločnosti Hulu. Od roku 2017 stihol získať množstvo ocenení, a to vrátane úspechu v prestížnych oceneniach Emmy či zisku dvojice Zlatých glóbusov.

BONUS: Into the Badlands

Platforma: Netflix (Spojené štáty)

ČSFD – 76 %

Pri tomto kúsku by mali zbystriť predovšetkým milovníci dynamického tempa, bojových choreografií a údernej akcie. Into the Badlands totiž v rámci zmienených kategórií patrí ku špičke v žánri. Hlavný hrdina v podaní majstra bojových umení, Daniela Wu, nepriateľov ničí jedna radosť, kamera kvôli R-kovému ratingu navyše nikam neuhýba a seriál vyčnieva aj vďaka brutálnym scénam.

Trošku horšie už je to pri príbehu, ktorý sa miestami zbytočne naťahuje a prázdne dialógy občas pôsobia vyložene umelo. Seriál preto boduje predovšetkým vďaka neopozeranému zasadeniu a bojovým scénam, ktorých je naprieč troma sériami viac než dosť. Into the Badlands bohužiaľ nenájdeš v ponuke žiadne domácej streamovacej služby, v zámorí je seriál dostupný v rámci Netflixu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom