Štátne dotácie na elektromobily a plug-in hybridy boli rozdané ešte v závere minulého roka, keď po prvotných technických problémoch spustilo Ministerstvo hospodárstva SR ďalšie kolo prihlasovania žiadateľov. Celková suma vo výške 6 miliónov eur sa pritom vyčerpala v priebehu necelých 4 minút.

V marci potom ministerstvo zverejnilo aj úspešných žiadateľov. Prvé vyplácanie žiadostí o dotácie sa však začalo až koncom apríla, kedy bola 13 žiadateľom odoslaná potrebná suma z dotácií.

Pri udeľovaní dotácií žiadalo o finančnú podporu pre nákup elektromobilu a plug-in hybridu celkovo až 668 žiadateľov, no nie každá žiadosť bola schválená. Ministerstvo hospodárstva SR na základe rozhodnutí komisie v marci zverejnilo zoznam 215 úspešných žiadateľov a stav ďalších žiadostí.

Zobraziť celú galériu (0)
European Commission (úprava redakcie)

Neschválené boli len 4 žiadosti z celkového počtu. Po dlhom čakaní sa žiadatelia dočkali aj vyplatenia finančnej podpory, ktorá bola odosielaná na účty prvých 13 ľudí 28. apríla.

Prví žiadatelia o dotácie dostali finančnú podporu od štátu

Žiadaná suma na kúpu elektromobilu pritom činí 8 000 € a príspevok na kúpu plug-in hybridu bol stanovený na 5 000 €. Podpora z dotácií by mala byť čoskoro vyplatená aj ďalším 15 až 20 žiadateľom, no presný dátum ďalšieho kola vyplácania nie je známy.

Doteraz však ministerstvo vyplatilo spolu 95 000 €, z čoho bolo 80 000 € určených na nákup elektromobilov a zvyšných 15 000 €  na nákup plug-in hybridov, informoval portál MôjElektromobil.sk.

Nenechaj si ujsť
Radikálny zásah štátu: Kvôli kríze s koronavírusom pozastavil dotácie na elektromobily, iné úplne zrušil

Schválené žiadosti na elektromobily pritom uvádzali najmä nákup vozidiel Škoda Citigo-e a VW e-Up. V prípade plug-in hybridov žiadatelia získali príspevok na nákup Škody Superb iV a Mitsubishi Outlander. Agentúra SIEA však upozorňuje žiadateľov o finančnú podporu z dotácií, že v čase tejto krízy funguje v obmedzenom režime a pre komunikáciu odporúča využívať predovšetkým elektronickú poštu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom