Koncom roka 2019 spustilo ministerstvo hospodárstva ďalšie dotácie na elektrické vozidlá. Ako sa očakávalo, vyčlenená suma bola minutá za necelé 4 minúty. Aktuálna kríza s koronavírusom ovplyvnila aj automobilový priemysel, a preto sa štát rozhodol tieto dotácie pozastaviť, informuje Teraz.sk.

Záujemcovia o dotácie mohli získať na kúpu nového elektromobilu príspevok vo výške 8000 €. Tí, ktorí sa rozhodli pre plug-in hybrid, získali 5000 €. Žiadosti o dotácie musia ešte prejsť prísnym posúdením a schválením úradmi. Vyše stovka doteraz podpísaných zmlúv však zostáva v platnosti, pričom ich vyplatenie sa vybavuje priebežne.

Zobraziť celú galériu (0)
Nové dotácie predstavil minister hospodárstva SR Peter Žiga, SITA

Po schválení žiadosti má záujemca 12 mesiacov na kúpu nového vozidla. Po predložení všetkých dokladov mu je následne vyplatená spomínaná dotácia. Nový koronavírus však ochromil viacero oblastí, vrátane automobilového priemyslu. Ministerstvo zvolilo pozastavenie projektu hlavne z dôvodu, že jeho úplne zrušenie by malo negatívny vplyv na podnikateľské prostredie.

„Súčasná kríza zasiahla aj automobilový priemysel, časť podnikov pozastavila výrobu, čo môže spôsobiť nedostatok elektrických vozidiel na trhu,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky Karol Galek.

Opatrenie má preto chrániť záujemcov, ktorí by kvôli nedostatku vozidiel nevedeli splniť ročnú lehotu na kúpu automobilu. „Rozhodnutie o pozastavení dotačného projektu sme urobili v záujme kupujúcich, aby im nevypršala lehota, v ktorej si elektromobil môžu zabezpečiť,“ zdôraznil Galek.

Ministerstvo ďalej informovalo, že projekt dotácií na elektrické vozidlá bude ďalej pokračovať po skončení krízy. Ráznejšie rozhodnutie však padlo v súvislosti s dotáciami na budovanie nabíjacích staníc. Celkový balík predstavoval sumu 650 tisíc eur a prvé kolo podpory bolo vyhlásené ešte minulý rok v júli.

Zobraziť celú galériu (0)
Printscreen/YouTube

Druhé kolo bolo vyhlásené vo februári, pričom výzva mala byť otvorená až do 17. júna. Ministerstvo sa však rozhodlo druhé kolo úplne zrušiť.

Niet sa však čomu diviť, štát aktuálne potrebuje obrovské množstvo prostriedkov na čo najlepšie zvládnutie tejto krízy. Peniaze sa hľadajú kdekoľvek a preto je logické, že sa siahlo na tieto dotácie. V automobilovom priemysle nastal útlm, no po skončení krízy sa v projekte bude pokračovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú