Aktualizované: 19-ročný študent, ktorý na základe verejne dostupných údajov sleduje súkromný tryskáč šéfa Tesly Elona Muska a jeho polohu zverejňuje na Twittri @ElonJet, nekoniec zrejme nebude nijaké neviniatko.

Ako informuje Engadget, 19-ročný Jack Sweeney, ktorý je vďaka sérii článkov medzi fanúšikmi aj odporcami slávneho milionára už malou celebritou, zvyšuje stávku. Tínedžer totiž neprevádzkuje len bota, ktorý sleduje lietadlo Elona Muska, ale podobne vyhľadáva aj súkromné lietadlá Billa Gatesa a Jeffa Bezosa, teda bývalého šéfa Microsoftu a zakladateľa Amazonu. Celkovo má minimálne 15 podobných účtov.

„Elon Jet“ je však s takmer 215-tisíc folowermi s prehľadom najpopulárnejší, preto púta toľko pozornosti.

Tínedžera naučil kódovať

Musk svojmu „stalkerovi“ ponúkal 5 000 dolárov, no ako sme písali už pred pár dňami, študent, možno skôr v rámci vtipu, požadoval elektromobil Tesla Model 3, prípadne 50-tisíc dolárov. To však bola ponuka, na ktorú už miliardár nijako nereagoval, konverzácia teda vyšumela do stratena a ElonJet stále beží.

So študentom sa medzičasom rozprával portál ProtocolMusk sa podľa jeho slov dokonca zaujímal aj o tom, koľko na svojich účtoch zarába. Keď odvetil, že nie viac ako 20 dolárov mesačne, miliardár následne ponúkol spomínaných 5-tisíc. Vďaka svojim účtom sa však naučil programovať a dokonca získal part-time job pre UberJets, uvádza portál. Najväčšiu radosť mu však zrejme robilo práve to, že sa naozaj rozprával so svojím podnikateľským vzorom.

Navyšuje stávku

Podľa rozhovoru pre Business Insider však aktuálne tínedžerovi päťtisíc nestačí. „Išiel proti mne, tak prečo by som nešiel ja proti nemu. Urobil som na tom dosť veľa práce a 5 000 dolárov nie je dosť,“ uviedol s tým, že takáto suma by nevyvážila zábavu, ktorú si pri programovaní bota užil.

Sweeney tiež priznal, že Musk podľa všetkého najnovšie používa neznáme zariadenie, ktoré vysielanie identifikačných údajov lietadla využívaných ElonJet botom blokuje, respektíve tieto údaje kontinuálne mení. Mladík ho však pravdepodobne už prelomil, na Twitteri totiž znova pribúdajú ďalšie a dalšie lety Muskovho lietadla. Ako však uviedol, nie je jasné, či v ňom vždy sedí aj samotný miliardár.

Zaujímavosťou je, že tínedžerov otec pracuje v letectve a jeho syn už zverejnil niekoľko aplikácií, kde môžeš pohyb najrôznejších lietadiel sledovať.

Povodný článok z 29. 1. 2022: Muskove súkromné lietadlo Gulfstream G650 neustále monitoruje 19-ročný študent. Neporušuje tým však zákon a využíva len verejne dostupné informácie.

Elon Musk mu dokonca ponúkol finančnú odmenu, ak s tým prestane. Ako informuje Interesting Engineering, je presvedčený o tom, že sa jedná o bezpečnostné riziko. A nemusí sa vôbec mýliť.

Je to vydieranie?

Vzniknutá situácia môže znieť tak trochu ako vydieranie, je to však oveľa zložitejšie. 19-ročný študent Jack Sweeney používa verejne dostupné dáta z ADS-B Exchange, pričom ich pomocou bota vyhodnocuje a zverejňuje na Twitter účte @ElonJet.

Elon Musk mu ponúkol 5 000 amerických dolárov, výmenou za ukončenie “sledovania”. Informácie o pohybu civilných lietadiel síce nie sú citlivými dátami, avšak o tom sa dá polemizovať v momente, keď je známy majiteľ konkrétneho lietadla.

A to obzvlášť, ak sa jedná o najbohatšieho človeka na planéte, ktorý má množstvo neprajníkov. Sweeney ponuku 5 000 $ odmietol a od excentrického miliardára si vypýtal úspešné elektrické auto Tesla Model 3. Neskôr doplnil, že postačí aj 50 000 $, ktoré mu pomôžu dokončiť štúdium a možno si v budúcnosti kúpi aj spomínané elektrické auto, píše Protocol.

Systém sa mu nepozdáva

Musk síce na túto ponuku odpovedal, že ju zváži, no zatiaľ sa ďalej nevyjadril. Len pred pár dňami pritom jeho lietadlo vzlietlo z Hawthorne v Kalifornii, pričom Sweeney prostredníctvom účtu @ElonJet poznamenal, že miliardár nechal svoje lietadlo vybaviť programom na blokovanie sledovania.

To však nepomohlo a Sweeney sa veľmi rýchlo pochválil tým, že ho prelomil a lietadlo naďalej sleduje. Naposledy pristálo v Austine, v Texase, kde buduje Tesla svoju novú továreň na výrobu elektromobilov, vrátane očakávaného a dlho odkladaného pickupu Cybertruck.

Interiér luxusného lietadla Gulfstream G650. Zdroj: Gulfstream

Miliardárovi sa systém nepozdáva a zverejňovanie údajov o letovej premávke nazval primitívnym.

Ide o bezpečnostné riziko?

Množstvo ľudí je takýmto sledovaním potešených, pretože je podľa nich opodstatnené a férové, pričom ho prirovnávajú k veľkým sieťam, ktoré masovo ukladajú dáta svojich používateľov.

Jedná sa však o úplne inú situáciu, ktorú je mozné prirovnať k zverejňovaniu ciest automobilu, ktoré má verejne známeho majiteľa. To by sa zrejme nepáčilo nikomu a to aj bez toho, aby išlo o vplyvnú osobu. Nemuselo by ísť o bezpečnostné riziko, pocit súkromia sa však rozhodne vytráca.

Gulfstream

Mnohým prekáža, že Musk ako zástanca elektromobility lieta na vlastnom lietadle, ktoré produkuje pomerne vysoké množstvo emisií. Je však nemožné s tak nabitým harmonogramom všetko stihnúť a pochopiteľne, lietadla ešte nie sú dostupné s elektrickým pohonom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú