Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčším strašiakom elektromobility je pre väčšinu ľudí cestovanie na dlhé trasy. Drvivá väčšina vodičov si stále nevie predstaviť ísť s elektromobilom napríklad na takú 1000 km cestu, obávajú sa totiž toho ako, kde a koľko budú musieť elektromobil nabíjať a o koľko sa im vlastne výsledná cesta časovo natiahne.

Dnes už ale máme množstvo elektromobilov, ktoré ponúkajú dojazd vyšší ako 400 km. Cestovanie na dlhé trasy s takýmto elektromobilom by teda už nemalo predstavovať takmer žiaden problém. Potvrdil nám to aj tento dlhoročný majiteľ rôznych elektromobilov a hybridov a v teste pri jazde z Bratislavy do Košíc to dokázal aj tento Slovák.

Neprehliadni ďalšie zaujímavé rozhovory z oblasti elektromobility:

Dnes sme sa rozprávali so Cédricom, jeho exotické meno ti už zrejme napovedá, že asi nebude pochádzať zo Slovenska. Cédric je totiž Švajčiar, ktorý už ale niekoľko rokov žije a pracuje v Bratislave. Pred niekoľkými mesiacmi si kúpil svoje prvé auto, ktoré bolo hneď elektrické a je ním Tesla Model 3. Teslu si kupoval v susednom Rakúsku, konkrétne v predajni vo Viedni.

Do Švajčiarska cestuje niekoľkokrát do roka, zaujímalo nás preto, ako táto približne 1000 km cesta prebieha, ako často musí nabíjať a či ho vlastne zastávky na nabíjanie nejako obmedzujú. Okrem iného nám samozrejme porozprával aj o tom, aké je to vlastniť elektromobil v jeho domovine a tiež to, či je Slovensko v oblasti elektromobility pozadu, alebo sa vyrovnávame tejto zasľúbenej krajine mnohých boháčov.

V rozhovore sa ďalej dozvieš:

  • Čo bolo Cédricovim prvotným impulzom pre to, aby si kúpil svoj prvý elektromobil
  • Aké sú náklady na jeho Model 3 na jazdu a servis
  • Ako sa jazdí s elektromobilom na diaľkových 1 000 km trasách
  • Koľko mu cestovanie medzi Slovenskom a Švajčiarskom zaberie v porovnaní so spaľovákom
  • Aké sú rozdiely vo vnímaní elektromobility a v podpore zo strany štátu medzi Slovenskom a Švajčiarskom
  • Aká je infraštruktúra nabíjacích staníc v jeho domovine v porovnaní s nami
  • Ako vníma budúcnosť elektromobility všeobecne

Loading...

Loading…

Prečo si sa rozhodol pre elektromobil? Nakoľko pochádzaš zo Švajčiarska, zrejme cestuješ medzi Slovenskom a Švajčiarskom často. Nemyslíš, že auto so spaľovákom by bolo na takúto cestu pohodlnejšie?

Ja som vlastne nikdy pred tým, ako elektromobily začali byť praktické, žiadne auto nevlastnil. Dôvodom je hlavne to, že vo Švajčiarsku je vysoko rozvinutá verejná doprava, ktorou sa vieš dopraviť takmer hocikde. Funguje veľmi často a je pohodlná. Je až na takej úrovni, že cestovanie z bodu A do bodu B je veľmi jednoduché. Kúpa auta mi vlastne len prispela k tomu, aby sa moje naplánované cesty stali o niečo spontánnejšie.

Keď som si zobral, koľko by ma také auto so spaľovacím motorom stálo, teda keď počítam údržbu, poistenie, dane a palivo, jeho kúpa mi nedávala veľký zmysel. Elektromobil má na druhej strane oveľa menšie nároky na údržbu a o dosť znižuje celkovú cenu za palivo. Jasné, občas je to zlá investícia, keď rátame, že po čase stráca na hodnote. Elektromobil je navyše šetrnejší k prírode, aj keď to stále nie je úplne „perfektné“.

Zobraziť celú galériu (10)
detailart.sk/Cédric E.

Keď sa zamyslím nad svojím štýlom šoférovania, s benzínovým alebo naftovým autom by som dlhé trasy nerobil rýchlejšie, ako s elektromobilom, keďže veľmi rád robím zastávky každé dve a pol až tri hodiny. Keď si počas tých prestávok kúpim a zjem sendvič, zatiaľ čo je moje auto odparkované na 20 minút alebo sa tých 20 minút auto nabíja, tak v tom ten rozdiel až tak nevidím. Klamal by som ale, ak by som povedal, že si nemusím cestu plánovať dopredu.

Aj keď nové elektromobily disponujú funkciou, ktorá ti povie, kde je možné dobiť batériu, ja potrebujem vedieť dopredu, či sa prestávka na jedlo vyrovná prestávke na dobíjanie auta, aby som efektívne využil čakací čas. A keďže už poznám cestu domov naspamäť a mám svoje vytipované zastávky, mám pocit, že šoférujem obyčajné auto.

Čo bol prvotný impulz, aby si si zadovážil práve Model 3, aj keď si vedel, že to bude diaľničný krížnik medzi týmito dvomi krajinami?

Je šialené, čo všetko sa stalo v posledných 6 až 10 mesiacoch v segmente elektromobility. Dnes sa môj zoznam elektromobilov, po ktorých by som sa pozeral, výrazne zväčšil, než v dobách, keď som si kupoval Teslu.

Vtedy bolo hľadanie stredne veľkého sedanu s dobrým dojazdom, ktorý má rýchle nabíjanie, pokročilých asistentov a podporu širokej siete vlastných nabíjačiek v Európe, čisto zamerané na Teslu. Dnes KIA, Hyundai, VW vydali veľké množstvo naozaj dobrých áut s podobnými výhodami, ak nerátame Superchargery, respektíve ich ekvivalent iných značiek, ktoré má zatiaľ iba Tesla.

Zobraziť celú galériu (10)
detailart.sk/Cédric E.

Úprimne, väčšinou jazdím po Slovensku. Pár kilometrov denne, počas víkendov o čosi viac. Do Švajčiarska jazdím len párkrát do roka. Slabší elektromobil by mi väčšine času bohate stačil, ale dlhšie trasy by už boli obtiažnejšie. Vďaka Tesle môžem prekonávať aj dlhšie vzdialenosti na jedno nabitie, čo je super vec.

Prečo si sa rozhodol kúpiť Model 3 z Rakúska, aj keď ceny vo Švajčiarsku sú nastavené o niečo nižšie?

Nemyslím si, že sú o toľko nižšie, než v Rakúsku. Môže sa to zdať kvôli nižšej DPH, ktorá je 7,7 %. Moje trvalé bydlisko je však teraz na Slovensku, takže by som to musel doviezť tak či tak. Namáhať sa s lietaním do Švajčiarska alebo šoférovaním okolo 1000 kilometrov do Bratislavy a pritom premrhať celý deň, ak nie viac, mi nestálo za to. Viedeň je vzdialená od hlavného mesta Slovenska iba 80 kilometrov, dovoz odtiaľ bol teda oveľa pohodlnejší.

Koľkokrát vlastne nabíjaš svoje auto počas zvyčajnej cesty do Švajčiarska a ako dlho ti trvá cesta v porovnaní s cestou, keby si išiel na aute so spaľovákom?

Väčšinou cestujem do Švajčiarska tak 2 až 4-krát za rok. Teraz, keď už poznám dobré zastávky na nabíjanie a jedlo a hlavne schopnosti svojho auta, tak môžem povedať, že mi nezaberie o nič dlhšie v porovnaní s jazdou so spaľovákom. Toto je však možné vďaka štýlu mojej jazdy, keďže ja robím zastávky každé 2 až 3 hodiny a je jedno, aký typ auta šoférujem.

To znamená, že spravím počas jazdy tak 3 zastávky. Poznám ľudí, ktorí spravia rovnakú trasu len s jednou zastávkou. Pre nich by cestovanie elektromobilom zabralo dlhší čas. Jedna taká zastávka mi zaberie okolo 20-30 minút, keď rátam, že sa najem, dám si kávu a odbehnem na WC. Málokedy sa stane, že auto nie je pripravené na ďalšiu jazdu po tom, čo dojem.

Koľko máš najazdených km v tomto aute a v akom stave je aktuálne batéria?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú