Januárový cenový odraz na kryptomenovom trhu naznačuje, že bitcoin už pravdepodobne dosiahol konečné dno a v nasledujúcom roku by sme mali byť svedkami nového bullrunu. Je pravdepodobné, že k nemu dôjde, no nikto netuší, ako dlho bude trvať a aký cenový cieľ bude dosiahnutý, píše Kryptomagazín. Môže sa stať, že BTC nevytvorí nové historické maximum?

Predtým ako sa pozrieme na potenciálne zhodnotenie bitcoinu v ďalšom bullrune, vysvetlíme si, ako fungujú halvingové cykly a prečo najväčšia kryptomena na svete vďaka nim rastie. Na grafe nižšie vidíme znázornené všetky halvingy BTC na žltých vertikálnych čiarach. Ďalší halving je v čase písania článku naplánovaný na 29. marca 2024 podľa údajov Buybitcoinworldwide.

Halving spôsobuje rast ceny

Halving zapríčiňuje nárast trhovej hodnoty bitcoinu. Prečo? Baníci si v dôsledku tejto udalosti prerozdelia o polovicu menej mincí za každý vyťažený blok vo forme odmeny. Vďaka tomu sa do obehu dostáva menej bitcoinov za rovnaký čas a pri zachovaní rovnakého dopytu to tlačí cenu nahor. Čím je vyššia trhová cena, tým viac zarábajú baníci na transakčných poplatkoch, ktoré ich motivujú viac ako bloková odmena. Viac sa o halvingu môžete dočítať v článku Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Unsplash/Pierre Borthiry - Peiobty

Ako vidíme na obrázku vyššie, zelenými čiarami sú znázornené percentuálne zhodnotenia predošlých bullrunov – 58 000 %, 10 000 % a 1 900 %. Z toho vyplýva, že každý cyklus je menej ziskový 5 až 6-krát. Ak by sme uvažovali nad podobným scenárom aj teraz, bitcoin by pravdepodobne stále dosiahol nové historické maximum.

Kde vytvorí bitcoin ďalšie maximum?

Pri zachovaní percentuálnych zmien logaritmickéo grafu BTC môžeme predpovedať, že ďalší bullrun dosiahne približne 380 až 400 % od najnižšieho bodu korekcie, ktorým je zatiaľ 15 480 dolárov z novembra. To by znamenalo, že bitcoin vytvorí historické maximum v zóne od 75 000 do 80 000 dolárov.

Ďalšou otázkou je, ako dlho bude ďalší bullrun trvať. Na prvom grafe je zobrazený časový interval počiatku bullrunu po halving a interval od halvingu do konca bullrunu. Každý rastúci cyklus trval viac ako 1 000 dní, čo by mohlo znamenať, že na základe historických údajov by BTC mal stúpať po celý rok 2023 a 2024.

 

Na záver je potrebné pripomenúť, že nikto nevie, kam sa pohne cena bitcoinu a kalkulácie založené na halvingu sú špekulatívne. Napriek tomu nám môžu pomôcť predstaviť si, ako by mohol vyzerať ďalší cyklus. Ak totiž bitcoin dosiahne vyššie zhodnotenie ako 400 %, naruší sa trend, podľa ktorého sú cykly stále menej ziskové.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP