V článku boli použité materiály TASR.

Ochranári a ďalšie organizácie v pondelok podali žalobu na americký Federálny letecký úrad (FAA) za to, že spoločnosti SpaceX umožnil uskutočňovať štarty rakiet v Texase bez toho, aby dostatočne preskúmal ich vplyvy na okolitú prírodu. TASR správu prevzala z agentúr DPA a Reuters.

Spôsobila aj požiar

Ochranári a ďalšie skupiny tvrdia, že FAA dostatočne neposúdil environmentálne vplyvy kozmodrómu spoločnosti SpaceX v Boca Chica v štáte Texas. Opatrenia, ktoré tento úrad nariadil, podľa žalujúcej strany nie sú na ochranu prírody v okolí kozmodrómu dostatočné.

Túto oblasť používajú na prezimovanie bahniaky (druh vtákov) a je prirodzeným miestom výskytu ďalších živočíchov vrátane ocelotov a morských korytnačiek, píše DPA.

Systém zničenia nestíhal

Obzvlášť prekvapivým zistením je však to, že systém automatického ukončenia letu, ktorý pozostáva zo samostatných systémov a výbušnín zodpovedných za zneškodnenie rakety, nebol ani zďaleka dostatočne silný na to, aby Starship zničil. Na zaúčinkovanie podľa Muska potreboval tento systém až 40 sekúnd, čo podľa neho musí firma v budúcnosti doriešiť z hľadiska bezpečnosti.

SpaceX

Vesmírna raketa Starship spoločnosti SpaceX 20. apríla vybuchla niekoľko minút po štarte, keď ju úmyselne odpálili kvôli strate kontroly. Americká federálna agentúra pre ochranu divej zvery (FWS) uviedla, že po štarte boli kúsky betónu vymrštené až do vzdialenosti desať kilometrov severozápadne od kozmodrómu.

Musk tiež podotkol, že zničenie podkladového betónu skutočne neočakávali a jednou z možností je, že došlo k stlačeniu piesku pod ním, následkom čoho bol umožnený jeho ohyb, prasknutie a následné zničenie. V dôsledku výbuchu takisto nastal požiar, píše Reuters. FAA a SpaceX sa k žalobe bezprostredne nevyjadrili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú