Počet verejných staníc pre nabíjanie elektromobilov v Nemecku by mohol do roku 2030 vzrásť na viac ako desaťnásobok. A hodnota trhu s predajom energie by mohla do konca dekády stúpnuť až o 23 %. Ukázala to tento týždeň európska štúdia spoločnosti Boston Consulting Group (BCG).

Politici v najväčšej európskej ekonomike by chceli znížiť emisie z dopravy rozšírením elektromobilov. Vlani v novembri preto spustili program na podporu predaja elektromobilov a súvisiaceho vybavenia v hodnote 3 miliárd eur.

V súčasnosti je v Nemecku k dispozícii približne 35 000 nabíjacích bodov pre užívateľov elektromobilov. Okrem nich svoje vozidlá nabíjajú aj na pracovisku alebo doma, uviedla spoločnosť BCG v nemeckej časti celoeurópskej štúdie.

Súčasná hodnota elektriny spotrebovanej v súkromných a verejných nabíjacích bodoch v Nemecku sa odhaduje na 300 – 500 miliónov eur ročne. Ale do roku 2030 by sa počet nabíjacích bodov mohol zvýšiť na 400 000 a hodnota ročného predaja elektriny na 7 miliárd eur, uviedol Christian Wagener, jeden z autorov štúdie. Európsky trh tak predstavuje atraktívne príležitosti na rast.

Štúdia odhalila, že v súčasnosti využívajú majitelia elektromobilov najmä súkromné nabíjacie body. Ale neskôr sa očakáva zmena vzorcov správania, keď sa rozšíri sieť verejných staníc a dôjde k väčšiemu spoplatneniu nabíjania automobilov. Do roku 2030 by asi 40 – 50 % energie mali dodávať verejné nabíjačky, na rozdiel od jednej tretiny v súčasnosti, uviedla spoločnosť BCG.

Namiesto cielených návštev čerpacích staníc by užívatelia elektromobilov kombinovali možnosti čerpania alebo doplnenia energie spojené s nákupmi alebo voľnočasovými aktivitami.

Veľkú úlohu pri tejto zmene môžu zohrať veľké ropné spoločnosti, ktoré vlastnia čerpacie stanice a prehodnocujú súčasnú ponuku. Energetické firmy sa zase sústreďujú na digitalizáciu tokov energie a fakturáciu v snahe zabezpečiť si podiel v novej štruktúre.

Ďalšie články:

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom