Koncern Volkswagen vráža do transformácie smerom k elektromobilite obrovské úsilie a nemalé finančné prostriedky. Behom pár posledných mesiacov predstavil na svojej novej elektrickej platforme MEB hneď tri elektromobily – VW ID.3, ID.4 a Škodu Enyaq. Práve Enyaq a ID.4 teraz dopĺňa aj prvý elektromobil od Audi postavený na novej modulárnej platforme. Dámy a páni, privítajte najluxusnejšieho zástupcu z koncernovej „trojičky“, elektromobil Audi Q4 e-tron.

Slovenské ceny sú o niečo vyššie

Audi dnes na svojom webe zverejnilo aj slovenské ceny novinky Audi Q4 e-tron. Základná verzia Q4 35 e-tron štartuje na sume 45 430 €. Model Q4 40 e-tron stojí 51 460 € a najvýkonnejšia verzia Q4 50 e-tron quattro vyjde na rovných 58 000 €.

Automobilka však ku každej verzii poskytuje e-tron bonus vo výške 3 000 € a taktiež bude možné využiť štátnu dotáciu až do výšky 8 000 €. Výsledná cena tak môže byť nižšia až o 11 000 € pri každej verzii. K novej Q4 e-tron navyše každý zákazník získa voľné nabíjanie na verejných staniciach na jeden rok, avšak oba do výšky 4 500 kWh, čo by podľa priemernej spotreby malo vystačiť na 15 000 km.

Koncernová trojička je kompletná

Q4 e-tron je už štvrtým plne elektrickým počinom nemeckej prémiovej automobily. Štyri kruhy v elektrickom prevedení poprvýkrát priniesol klasický e-tron / e-tron Sportback, nedávno sa k nemu pridal e-tron GT, no a teraz prichádza model, ktorý má byť vstupnou bránou do sveta elektromobility pre fanúšikov Audi.

Audi/prezentácia/Screenshot

Novinka s Ingolstadtu prichádza hneď v dvoch karosárskych prevedeniach, a to klasické SUV a verzia Sportback s výrazne padajúcou strechou smerom k zadnej časti. Ako sme už avizovali v úvode, Audi Q4 e-tron je postavené na modulárnej platforme MEB, čiže veľa technických parametrov zdieľa s už dobre známymi elektromobilmi od VW, respektíve Škody.

Zobraziť celú galériu (37)
Audi/prezentácia/Screenshot

Dve karosárske a tri výkonnostné verzie

Audi je rozhodne tou luxusnejšou koncernovou automobilkou, a preto jenovinka Q4 e-tron vybavená tým najlepším, čo aktuálne platforma MEB ponúka. K dispozícii je však aj „ľudovejšia“ verzia, ktorá ponúka menšiu batériu a nižší dojazd a hlavne cenovka bude pochopiteľne nižšia.

NEPREHLIADNI
Otestovali sme elektrické Audi e-Tron Sportback. V zime trpí najväčším kameňom úrazu elektromobilov

Verzia SUV, ako aj verzia Sportback, sú dostupné vo všetkých motorizáciách. Karosárske prevedenie Sportback však má nižší koeficient odporu vzduchu (0,26), zatiaľ čo SUV dosahuje hodnotu 0,28. Aj z tohto dôvodu má prevedenie Sportback vyšší dojazd na jedno nabitie podľa cyklu WLTP.

Audi/prezentácia/Screenshot

Základný model teda prichádza s označením Q4 35 e-tron, disponuje pohonom iba zadnej nápravy, ktorú poháňa 125 kW (168 koňový) elektromotor s krútiacim momentom 310 Nm, pričom z 0 na 100 km/h zrýchli za 9 sekúnd. Batéria s kapacitou 52 kWh zabezpečuje dojazd podľa WLTP 341 km pri verzii SUV, respektíve 349 km pri Sportbacku.

Najlepší dojazd ponúka model s označením Q4 40 e-tron, ktorý disponuje taktiež jedným motorom s výkonom 150 kW (201 koní), ktorý poháňa zadnú nápravu a má rovnaký krútiaci moment 310 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je na úrovni 8,5 sekundy. V tomto prípade sa tu nachádza väčšia, 77 kWh batéria, ktorá zabezpečuje dojazd 520 km, respektíve 528 km.

Audi/prezentácia/Screenshot

Najvýkonnejší variant nesie označenie Q4 50 e-tron quattro a už slovíčko „quattro“ napovedá, že v tomto prípade tu máme pohon všetkých štyroch kolies. Kombinovaný výkon dvojice elektromotorov činí 220 kW (295 koní) a točivý moment dosahuje 460 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli táto verzia za 6,2 sekundy. 77 kWh batéria zabezpečuje dojazd na úrovni 488 km, verzia Sportback zvládne až 497 km.

Audi/prezentácia/Screenshot

Treba tiež podotknúť, že základná verzia Q4 35 e-tron dostala iba 7,4 kW palubnú AC nabíjačku a 100 kW DC nabíjanie, zatiaľ čo dve vyššie motorizácie majú 11 kW AC nabíjanie a 125 kW nabíjanie jednosmerným prúdom. Pri rekuperácii sa dokáže Q4 e-tron nabíjať s výkonom až 145 kW.

Veľkorysí priestor, špičkové technológie a rozšírená realita

Aj tento elektromobil z koncernovej platformy MEB ponúka skutočne veľkorysí vnútorný priestor. Q4 e-tron sa radí do segmentu vozidiel A, no jeho dĺžka je úctyhodných 4,6 metra a na samotnej konferencii ju Audi prirovnalo, čo sa týka priestoru najmä na zadných sedadlách, skôr k väčšej Q7-čke.

Audi/prezentácia/Screenshot

Samostatná časť počas svetovej premiéry bola venovaná novému head-up displeju s podporou rozšírenej reality. Rozšírená realita prináša pre vodiča úplne nový zážitok z jazdy, všetky dôležité informácie, ako napríklad navigačné dáta či indikátor bezpečnej vzdialenosti od vozidla vpredu sa zobrazujú priamo v „reálnom svete“.

Audi/prezentácia/Screenshot

Obraz rozšírenej reality sa premieta vo vzdialenosti 10 metrov pred vodičom na ploche o veľkosti 70″. Head-up displej má ešte jeden segment, ktorý zobrazuje základné údaje, ako rýchlosť či dopravné informácie a premieta obraz vo vzdialenosti 2,2 až 3 metre.

Audi/prezentácia/Screenshot

Plynulé zobrazovanie je zabezpečené vďaka zobrazovacej frekvencii 60 snímkov za sekundu. Systém, ktorý sa stará o vykresľovanie prvkov rozšírenej reality, pozostáva zo 600 000 riadkov kódu a funguje prediktívne, aby sa zamedzilo odozve pri zobrazovaní. Auto dokáže taktiež čítať rôzne nerovnosti na ceste, vďaka čomu je obraz rozšírenej reality vždy na svojom mieste a „neskáče“.

Skvelú čitateľnosť v akýchkoľvek podmienkach zabezpečuje dynamicky sa meniaci jas. Pri jazde v snehu sa zvýši a naopak, vo večerných hodinách sa stiahne, aby virtuálne objekty nepôsobili rušivo.

Audi/prezentácia/Screenshot

Audi Q4 e-tron je vybavený plejádou senzorov a kamier. Jednou z najdôležitejších zmien týkajúcich sa dizajnu je odstránenie nepekných radarov, ktorými posledné modely od Audi disponovali a ktoré sú dokonca viditeľne aj na športovom Gran Coupe e-tron GT.

Audi/prezentácia/Screenshot

Pri Q4 e-tron Audi konečne implementovalo radar do mierne vynoveného loga štyroch kruhov, čiže je nenápadný a nekazí tak dojem z inak krásnej prednej masky. Keď už sme vpredu, zastavme sa pri azda najväčšej novinke, ktorá sa vo vozidle Audi nachádza vôbec poprvýkrát – sú nimi adaptívne programovateľné denné svetlá.

Svetelný podpis dodáva autám identitu, Audi Q4 e-tron to posúva na ešte vyššiu úroveň a svoju „identitu“ si bude môcť zvoliť každý majiteľ zvlášť podľa seba. Predné svetlá totiž disponujú 10 samostatnými segmentami a vodič si môže cez infotainment MMI zvoliť, ako budú tieto svetlá svietiť.

Audi/prezentácia/Screenshot (úprava redakcie)

K dispozícii sú 4 preddefinované vzory, my sme sa dizajnéra z Audi spýtali, či bude tieto vzory nejako upraviť, prípadne vytvoriť vlastné, žiaľ, takúto možnosť Q4 e-tron neponúka.

Audi

Úplne nový dizajn má aj volant so svojimi súvislými dotykovými plochami, prostredníctvom ktorých vodič ovláda digitálny združený prístroj Audi virtual cockpit s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca). Na ovládanie infotainmentu a navigácie slúži primárne centrálny dotykový displej MMI touch s uhlopriečkou 25,7 cm (10,1 palca), ktorý bude od konca roka k dispozícii v najvyššej verzii s uhlopriečkou 29,5 cm (11,6 palca). Tretiu rovinu ovládania tvorí hlasové ovládanie prirodzenou rečou.

Ekológia na prvom mieste

Keď už postupne elektromobily nahrádzajú spaľovacie autá najmä kvôli ekológii, je dôležité, aby sa na našu planétu myslelo od samotného zrodu elektrického auta. Výroba, ako aj distribúcia Audi Q4 e-tron, je preto absolútne uhlíkovo neutrálna, no tu to ešte nekončí. Až 27 komponentov vo vozidle je vyrobených z recyklovaných materiálov. Rovnako uhlíkovo neutrálna je aj výroba batériových článkov.

Audi

Novinky pôjdu do predaja už v júni 2021 a ich cenovka nás posadila na zadok, našťastie tým pozitívnym spôsobom. V Nemecku začína základný model už od 41 900 €, pričom verzia Sportback má byť vo všetkých konfiguráciách zhruba o 2000 € drahšia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP