Vývoj umelej inteligencie a humanoidných robotov každým rokom napreduje míľovými krokmi. Za veľkými americkými firmami, ktoré do robotiky investujú obrovské peniaze, nechce zaostať ani Rusko. V štátnej televízii Russia-24 sa objavil robotický hlásateľ menom Alex. Robot so silikónovou tvárou podobnou ľudskej údajne prečítal pár správ a rozrušil viacerých ruských divákov, píše portál Futurism.

V utorkovom popoludňajšom prehľade správ sedel na mieste redaktora robot podobný človeku. Divákov za televíznymi obrazovkami informoval o výsledkoch dosiahnutých na ministerstve poľnohospodárstva v roku 2018, o konferencii v Soči, kde sa diskutovalo o vývoji jadrových technológií a pokojným monotónnym hlasom informoval o konferencii v Skolkove, kde sa diskutovalo o umelej inteligencii. „Chcel by som poznamenať, že hlavným hrdinom tejto výstavy technologických inovácií som bol ja, robot Alex,“  povedal robotický hlásateľ a pokúsil sa o úsmev, čo však nedopadlo úplne najlepšie.

Robot Alex sa pokúsil o úsmev. Ako vidíš, nie je to žiadna sláva. YouTube/Russia-24

Alexa vytvoril ruský startup Promobot. Jeho pohyblivosť zatiaľ nie je na vysokej úrovni, ale tá sa časom ešte doladí. Avšak jeho mimická gestikulácia je skutočne prepracovaná. Mimické pohyby tváre zabezpečuje sústava 29 motorčekov pod silikónovou maskou.

Vďaka motorčekom dokáže predviesť až 600 rôznych výrazov. Okrem toho dokáže tiež viesť a udržiavať konverzáciu podľa dát nahratých na jeho disku. Podľa zakladateľa Alexeia Yuzhakova môže každý zákazník robotovi vybrať výzor, ktorý bude identický s kýmkoľvek na Zemi. Robot Alex tak nesie nielen zakladateľove meno, ale aj jeho tvár, informuje Telegraph.

Youtube / Promobot

V roku 2018 sa tiež v ruskom televíznom spravodajstve televízie Russia-24 objavil robot. Volal sa Boris a bol to tancujúci robot, ktorý „vie matematiku a chce sa naučiť kresliť„. Pre mnohých ľudí venujúcich sa tejto oblasti bol Boris veľkým prekvapením, keďže sa o jeho vývoji nič nehovorilo. Nakoniec sa ukázalo, že tento „robot“ je vlastne len človek v hi-tech obleku.

Alex sa našťastie zdá byť skutočný. Nie každý je ale nadšený týmto činom ruskej štátnej televízie. “Je na televíznych divákoch, aby posúdili, ako si plnil svoje povinnosti. Dokážu roboty nahradiť novinárov?“ pýtajú sa redaktori ruskej štátnej televízie Russia-24 pod videom so správami od robota Alexa.

Viacerí z nich naznačovali, že Alex vyzerá ako nadrogovaný a jeden z nkomentujúcich vyjadril názor, že ľuďom z Russia-24 sa len nechcelo čakať do najbližšieho 1. apríla. Niektorým sa však robotický reportér páčil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom