Po nezdarenom závere testovania vesmírnej lode Starship sa SpaceX vrhá na ďalší let s vlastnými satelitmi Starlink. Dnes znova rozšíril konšteláciu o ďalších 60 kusov. V priebehu 5 týždňov tohto roka tak SpaceX uskutočnil už 5. let, pôvodne však mali dnes letieť dve rakety Falcon 9.

Misia Starlink 18 začala dnes ráno o 7:19 z Kennedyho vesmírneho centra, kde raketa Falcon 9 s boosterom odštartovala z komplexu LC-40. Na palube bolo opäť 60 satelitov Starlink, ktoré sa pridajú k doterajším vyneseným kusom, ktorých bolo od začiatku vypustenia prvých testovacích verzií Tintin A a Tintin B vyše 1000.

SpaceX vypustil na orbitu ďalších 60 satelitov

Hlavný booster rakety predtým letel počas predošlých 4 misií. Vidieť sme ho mohli pri vynášaní satelitu GPS III, pri ďalších 2 misiách Starlink a naposledy len pred 27 dňami počas misie so satelitom Turksat 5A. SpaceX opäť využíva aj zachránené kryty pre užitočné zaťaženie. Jeden z nich bol využitý pri spomenutej misii GPS III a druhý absolvoval let počas misie SAOCOM-1B.

Po úspešnom štarte sa hlavný booster rakety odpojil a po zhruba 8 a pol minútach pristál na dronovej lodi Of Course I Still Love You. Druhý stupeň pokračoval vo vynášaní 60 satelitov. Tie boli nakoniec vypustené po hodine a necelých 5 minútach od začiatku misie Starlink 18. SpaceX tak má za sebou ďalší úspešný let, avšak ten nemal byť podľa pôvodných informácií dnes jediný.

Druhý štart odložil

Spoločnosť totiž dnes plánovala hneď 2 misie so satelitmi Starlink. Zatiaľ čo misia Starlink 18 so štartom z komplexu LC-40 prebehla, druhý štart rakety Falcon 9, ktorý mal vyletieť počas misie Starlink 17 z komplexu LC-39A, bol ešte včera odložený na zajtra 5. februára.

Paradoxne tak dnes odštartovala raketa počas misie, ktorá mala nasledovať po misii Starlink 17, no kvôli odkladu zo strany SpaceX bola odložená na zajtra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom