Vesmírna spoločnosť Elona Muska podpísala s NASA kontrakt, vďaka ktorému sa postará o lety astronautov do vesmíru na stanicu ISS. K tomu však potrebuje špeciálne moduly pre posádku, ktoré aktuálne vyvíja a testuje. Po úspešnom lete v marci tohto roka boli na module Crew Dragon testované motory SuperDraco, no počas ich testovania došlo k vážnemu zlyhaniu.

SpaceX vyslal na Medzinárodnú vesmírnu stanicu svoj modul Crew Dragon počas testovacieho letu Demo-1 pred pár týždňami. Celá skúška skončila úspešne a po pripojení sa k ISS a vyložení nákladu sa kapsula pre posádku vrátila späť na Zem. Kvôli bezpečnostným opatreniam v prípade poruchy počas štartu rakety s týmto modulom však SpaceX vyvíja aj záchranné motory SuperDraco, ktoré ho majú pri nehode oddeliť a zachrániť tak posádku.

SpaceX odhalil detaily nehody modulu Crew Dragon

Pred pár týždňami sa však objavili smutné správy, ktoré odhalili vážnu nehodu priamo v testovacom centre spoločnosti, kde došlo k nehode modulu Crew Dragon počas testovania motorov SuperDraco. Dlhý čas sa spoločnosť k tejto udalosti nevyjadrila a oficiálne stanovisko vydala až pred pár dňami. Počas tlačovej konferencie SpaceX prezradil, čo stálo za vznikom tejto havárie, informuje CNN. Tím spoločnosti najprv úspešne naštartoval motory SuperDraco v dvoch sériách po dobu 5 sekúnd, prezradil Hans Koenigsmann, viceprezident oddelenia pre vývoj a testovanie letov.

Nenechaj si ujsť
SpaceX dostal povolenie vyslať špeciálne satelity. Plnia dôležitú úlohu

Osudná havária potom nastala ešte predtým ako boli naštartované záchranné motory. Podľa SpaceX došlo k anomálii a modul Crew Dragon bol behom chvíle zničený. Celý prípad aktuálne vyšetruje tím spoločnosti, ktorý si ale nemyslí, že problém tkvie priamo v motoroch. Tie totiž predtým prešli až 600 testami na základni v Texase. Nehoda môže mať dopad aj na budúce plány, ktoré zahŕňajú ostrý let posádky v tomto module na ISS. Pôvodne mal byť Crew Dragon vyslaný na test aj s týmito záchrannými motormi ešte v júni a neskôr v júli mal odviezť prvú posádku do vesmíru.

SpaceX ale nehádže „flintu do žita“ a test nakoniec uskutoční. Využije v ňom náhradnú kapsulu, ktorá poletí s dvoma astronautmi z NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu počas letu Demo-2, informoval Space. Havária modulu má vplyv aj na včerajší let Falconu 9 a kapsuly Dragon s nákladom ma palube. Pôvodne sa mala raketa vrátiť na Zem a pristáť v zóne Landing Zone-1, ktorá je však príliš blízko miesta nehody kapsuly Crew Dragon. Kvôli zachovaniu integrity tak bude musieť pristáť na otvorenom mori, kde ju zachytí loď spoločnosti SpaceX.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom