Ani v týchto dňoch žiaľ nie je internetové pripojenie dostupné pre celý svet, no zmeniť to chcú hneď viaceré projekty prostredníctvom špeciálnych satelitov. Popri iných spoločnostiach plánuje na obežnú dráhu Zeme vyslať tisíce satelitov spoločnosť SpaceX, ktorá ale teraz pozmenila svoje plány. Prvé satelity Starlink vyšle firma Elona Muska na obežnú dráhu už v máji, no po schválení žiadosti sa dostanú na obežnú dráhu vo výške 550 km.
SpaceX si dlhý čas pripravuje projekt, ktorým zabezpečí pokrytie celého sveta internetom. K tomu mu poslúži až 4 425 satelitov Starlink, ktoré vyšle na orbitálnu dráhu. Pôvodným plánom však bolo vyslať tieto zariadenia do výšky 1 110 km až 1 325 km na zemou.
Neskôr SpaceX zmenil rozhodnutie a 1 584 satelitov chce poslať na nižšiu obežnú dráhu, k čomu ale bolo potrebné povolenie od Federálnej komisie pre komunikácie, informuje The Verge.
SpaceX môže vyhrať závod o zamorenie obežnej dráhy Zeme satelitmi
V minulosti spoločnosť testovala aj satelity TinTin A a TinTin B s identickou technológiou, ktoré mali poslúžiť na získanie nových skúsenosti a poznatkov pre budúce plány so satelitmi Starlink. Kvôli tomu sa tak SpaceX rozhodol, že bude efektívnejšie, ak niektoré z nich budú operovať na nižšej obežnej dráhe Zeme.
Takáto konštelácia satelitov by priniesla aj spoľahlivejšie internetové pripojenie s nižšou latenciou a odozva signálu sa zníži len na 15 milisekúnd. Prvú várku vyšle SpaceX s raketou Falcon-9 v1.2 (Block 5) na zemskú orbitu už v máji.
Nenechaj si ujsť
NASA a SpaceX sa spojili, aby ochránili Zem pred asteroidmi. Prvá misia príde skôr než si myslíme
Vďaka novým možnostiam bude SpaceX potrebovať o 16 satelitov menej. Navyše, satelity na nižšom orbite sú viac ovplyvnené zemskou atmosférou. V prípade, ak niektorý z nich zlyhá, môže v nej zhorieť skôr ako by dopadol na zem.
Proti plánu spoločnosti však podali sťažnosti viacerí konkurenti a medzi nimi aj OneWeb a satelitný operátor Kepler Communications. V tomto prípade došlo k obavám, že satelity od SpaceX s podobnými frekvenciami môžu ovplyvniť ďalšie satelity na danej obežnej dráhe.
Federálna komisia pre komunikácie však tieto sťažnosti nevidí ako problém, informuje Engadget. Pre vesmírnu spoločnosť stojacu za najväčšou raketou Falcon Heavy prišlo schválenie nových plánov práve načas. SpaceX totiž čelí silnej konkurencii, ktorá chce takisto vyslať na obežnú dráhu Zeme svoje satelity pre šírenie internetu.
Medzi nimi bude aj Amazon, ktorý chce vypustiť až 3 236 satelitov z projektu Kuiper. Závod sa teda oficiálne začal a už čoskoro orbitálnu dráhu obsadia tisíce satelitov, kvôli ktorým však môže dochádzať k nebezpečným kolíziám.
Teraz čítajú

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Na nabíjanie elektromobilov aj zabudneme. Stanice na výmenu batérií žnú obrovský úspech, druhá generácia je ešte revolučnejšia

ZAUJÍMAVÉ Slovensko akútne potrebuje IT-čkárov. Aktuálne je najviac pracovných ponúk v histórii

Obľúbená slovenská značka čokolády láme rekordy, Lyra dosiahla takmer 4-miliónové tržby

Tréner online hier Ketubor: Najlepší hráči zarábajú mesačne desiatky tisíc
