Odpálenie rakety Falcon 9 začiatkom tohto roka prebiehalo podľa predstáv spoločnosti SpaceX. Spolu s ňou mal do vesmíru vyletieť aj špionážny satelit, ktorý sa ale na svoju cieľovú obežnú dráhu Zeme nedostal. Satelit Zuma mal podľa nových odhalení zhorieť v atmosfére po tom, čo pri jeho odpájaní od rakety zlyhal adaptér výrobcu.

Po neúspešnom vynesení špionážneho satelitu sa o celú situáciu začali zaujímať aj vládni vyšetrovatelia, ktorí teraz odhalili nové skutočnosti. Falcon 9 bol zo Zeme odpálený ešte 7. januára a mal na obežnú dráhu Zeme vyniesť satelit Zuma, ktorý sa však nanešťastie vrátil s raketou späť do atmosféry, kde zhorel. Prezidentka spoločnosti SpaceX však potvrdila vo svojom vyhlásení, že príčinou nehody nebola raketa Falcon 9. Napriek tomu sa na vesmírnu agentúru Elona Muska začala valiť vlna kritiky.

SpaceX v tejto havárii nemá prsty

Podľa vyšetrovateľov však mal túto nehodu zapríčiniť adaptér, ktorého úlohou bolo vo vesmíre oddeliť náklad, v tomto prípade satelit Zuma, od rakety. Vina teda padá na plecia výrobcu satelitu a adaptéra, ktorý pochádzal z dielne spoločnosti Northrop Grumman. Tento komponent mal vo vesmíre zlyhať a Falcon 9 tak stiahol satelit Zuma späť do atmosféry Zeme. The Wall Street Journal potvrdil, že tento adaptér mal byť náchylný na poškodenie vibráciami.

Nenechaj si ujsť
Ide sa na lov. Raketa SpaceX vyniesla do vesmíru neobvyklý „lapač na smeti“

Výrobca tak mal navrhnúť citlivejšie odpájanie nákladu od rakety, pričom samotnú súčiastku pred ostrým nasadením ešte 3-krát testoval na Zemi. Kongres počas výsluchu viceprezidentky spoločnosti SpaceX spochybňoval kvalitu a možnosti rakiet, ktoré sú budované v jej hangároch. Americké letectvo však naďalej chce využívať služby tejto agentúry na ďalšie vynášanie satelitov a iného nákladu na obežnú dráhu Zeme. Omnoho väčšie problémy má teraz spoločnosť Northrop Grumman, ktorá si podobné zlyhanie už nemôže dovoliť.

Prípravy a budovanie veľkého vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba pomaly finišujú a práve Northrop Grumman je hlavným spojencom, ktorý má toto zariadenie poslať do ďalekého vesmíru. Spoločnosť už kompletizuje veľké časti svojej rakety pre túto cestu. Vesmírna agentúra NASA potvrdila, že jej štart bude odložený až do roku 2020. Na vine majú byť práve výrobné problémy, chyby a nedostatky, ktoré musí Northrop Grumman odstrániť. Havária tohto vesmírneho ďalekohľadu by bola totiž skutočnou katastrofou, ktorá by nadobro poškodila povesť spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom