Už 53 štartov má za sebou raketa Falcon 9, vlastnená spoločnosťou SpaceX Elona Muska. Tentoraz však niesla aj experimentálny systém zvaný RemoveDEBRIS.

Celková hmotnosť nákladu vesmírnej rakety činila 3 tony, z čoho väčšinu tvorili zásoby pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Experimentálny systém RemoveDEBRIS by mal pomôcť v redukcii vesmírneho odpadu, ktorý sa nachádza rozhádzaný nad zemskou atmosférou.

Zobraziť celú galériu (0)
NASA/Frank Michaux/Flickr

Problémy s odpadom

Vesmírny odpad je seriózny problém v zemskej spodnej orbite, kde je podľa NASA odhadom viac ako pol milióna kusov nefunkčných satelitov, použitých raketových zosilňovačov a ostatného odpadu. Aj keď niektoré sú veľmi malé, môžu ohroziť satelity a iné orbitálne objekty.

Vedci dúfajú, že systém RemoveDEBRIS, ktorý bol vytvorený na univerzite vesmírneho centra v Surrey vo Veľkej Británií sponzorovanou Európskou komisiou môže pomôcť ku odstráneniu úlomkov satelitov mimo orbitu. Samozrejme systém bude najprv zmontovaný astronautami z ISS a vypustený k testovaniu

Najprv testovanie

Prvým testom by podľa Guglielmo Aglietta, riaditeľa na univerzite, malo byť vypustenie siete, ktorá by mala zachytávať zvyšky satelitov. Podľa jeho slov, táto možnosť predstavuje nízke riziko oproti využitiu robotickej ruky, keďže nezáleží na tvare alebo rotácií predmetov. Druhý test zahŕňa použitie harpúny, čo je možno jednoduchšie, ale rizikovejšie, pretože musí zasiahnuť predmet na vhodnom mieste. Určite by sa mala vyhnúť palivovým nádržiam.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom