Aktualizované 19. novembra 2023 – Sonda JUCIE, ktorú vyslala do vesmíru v apríli Európska vesmírna agentúra na rakete Ariane 5, má za sebou kritický míľnik. Na svojej osemročnej ceste k Jupiteru vykonala jeden z najdôležitejších manévrov, počas ktorého použila svoj hlavný motor na zmenu trajektórie, vysvetľuje ESA.

JUICE teraz mieri naspäť k Zemi, kde využije dvojitú gravitačnú asistenciu Zeme a Mesiaca – bude to vôbec po prvý raz, čo sonda využila takýto manéver. Aby sa na túto trajektóriu sonda dostala, naštartovala svoj motor na 43 minút a spotrebovala 10 % celkovej zásoby paliva.

Sonda bude musieť naštartovať svoj motor ešte raz, avšak potom ho, ak pôjde všetko podľa plánov, nenaštartuje ani raz až kým sa nedostane k Jupiteru.

Aktualizované 29. apríla 2023 – Európska sonda JUICE, ktorá mieri k mesiacom Jupitera, narazila na svoj prvý väčší problém. Ako informuje Európska vesmírna agentúra, nedarí sa jej vysunúť kľúčový komponent, ktorým je anténa RIME.

Tento 16 metrov dlhý radar je nesmierne dôležitou časťou misie, avšak zatiaľ nie je nič stratené. Podľa portálu SPACE má ESA v zálohe niekoľko možností, ktoré môžu pomôcť s vysunutím antény. Snahy však zatiaľ naďalej prebiehajú bez väčšieho úspechu.

Na správnu funkciu údajne chýbajú len milimetre a zvyšných 10 zariadení funguje správne. Podľa inžinierov môže za problém zaseknutá závlačka.

Aktualizované o 14:42 – Sonda JUICE sa oddelila od druhého stupňa rakety Ariane 5, ktorá ju úspešne dostala na správnu obežnú dráhu a udelila jej rýchlosť až 10 km/s.

Sonda má pred sebou dlhú cestu a čaká ju niekoľko gravitačných asistencií.

Približne 30 minút predtým úspešne odštartovala na rakete Ariane 5 z Francúzskej Guiany a zamierila do vesmíru. Revolučná sonda JUICE ako prvá v histórii ľudstva zakotví na obežnej dráhe iného mesiaca, než toho nášho.

Sonda je vybavená aj slovenskými komponentmi a jej cesta do cieľa potrvá úctyhodných osem rokov.

Aktualizované 13. apríla o 14:15 – Európska raketa Ariane 5 dnes so sondou JUICE neodštartovala, problémom sa stalo počasie. Štart je preto odložený o 24 hodín, teda na 14. apríla o 14:15.

Pôvodný článok:

Európska vesmírna agentúra je pripravená už zajtra, 12. apríla 2023, o 14:15 nášho času, vyslať k Jupiteru sondu JUICE, informuje EverydayAstronaut. Na sonde sa dokonca majú nachádzať slovenské komponenty, ktoré musia vydržať takmer dekádu trvajúcu cestu k objektu, okolo ktorého doteraz žiadny objekt zostrojený ľuďmi neobiehal.

Prispela SAV

Súčasťou tejto revolučnej misie, ktorá dostane úplne prvú sondu na obežnú dráhu okolo mesiaca iného, než je Mesiac Zeme, je aj Slovenská akadémia vied a jej Inštitút experimentálnej fyziky. Ten vyvinul anti-koincidenčný detektor ACM, ktorého úlohou je detegovanie plazmových častíc na pozadí silného žiarenia z radiačných pásov Jupitera.

Sonda JUICE, ktorá tento slovenský komponent ponesie, zajtra odštartuje na európskej rakete Ariane 5, pričom pôjde o výrobcu týchto rakiet celkovo už o 295. vesmírnu misiu. Hmotnosť sondy dosahuje až 5 300 kg a aj vo vzdialených zákutiach slnečnej sústavy sa bude spoliehať na solárne panely. Vo vzdialenosti 778 miliónov km od Slnka pritom dostane len 3 % slnečného žiarenia v porovnaní so Zemou.

ESA

So získavaním energie zo slnečného žiarenia pomôžu špičkové solárne články, ktoré poskytnú celkový výkon na úrovni 820 wattov, objasňuje ESA. Pre vesmírnu sondu, ktorá nesie špičkové zariadenia vyvinuté tak, aby spotrebúvali čo najmenšie množstvo energie, sa jedná o dostatočnú hodnotu, avšak tento výkon bude zabezpečovať pole panelov s plochou až 85 m2 – na zemskej orbite by solárne panely takejto veľkosti dosahovali výkon nad 17 kW.

Europa láka vedcov

Výsledky naznačujú, že má mesiac Europa vo svojich oceánoch oveľa menej soli, než si odborníci pôvodne mysleli. Práve množstvo soli v tamojších vodách je extrémne dôležité pri hľadaní života a potenciálne obývateľných svetov. Práve tento mesiac je pre astrobiológov jedným z najzaujímavejších, keďže má oceány hlboké neuveriteľných 60 až 150 km a JUICE môže v jeho chápaní zásadne pomôcť.

Slovensko prispieva čoraz viac

Sonda JUICE má skúmať hneď tri joviánske mesiace, ktorými sú Ganymede, Callisto a Europa. Vo všetkých troch prípadoch sa očakávajú veľké ložiská vody pod povrchom a dokonca aj podmienky, ktoré sú potenciálne vhodné pre život. Cesta k cieľu však potrvá až osem rokov, čiže sa dočkáme ostrého výskumu týchto telies až v roku 2034.

Dovtedy však JUICE obehne náš Mesiac, niekoľkokrát opäť obletí Zem, obletí aj Venušu a vďaka všetkým týmto gravitačným asistenciám nakoniec dosiahne obežnú dráhu Ganymedu s oveľa vyššou hmotnosťou, akoby musela použiť vlastný pohon a navyšovať svoju orbitu priamo. Hlavným cieľom je výskum mesiaca Ganymede a to konkrétne zmapovanie jeho podzemných ložísk vody, výskum ľadového obalu, magnetického poľa a jeho interakcií s joviánskou magnetosférou a množstvo ďalších charakteristík.

Ako ďalej vysvetľuje Inštitút experimentálnej fyziky, Slovenská akadémia vied sa týmto spôsobom stáva plnohodnotnou súčasťou misie Európskej vesmírnej agentúry, ktorej poskytla fyzické zariadenie. Doteraz prispievala predovšetkým na intelektuálnej báze a zúčastňovala sa rôznych výskumov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP