Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizácia 23. decembra 2021: Vesmírny teleskop Jamesa Webba nakoniec na Štedrý deň, 24. decembra, nepoletí a jeho štart na palube rakety Ariane V je naplánovaný na 25. decembra o 13:20 nášho času, ešte vždy však môže dôjsť k zmene napríklad z dôvodu nevyhovujúceho počasia.

Aktualizácia 15. decembra 2021: Aj keď sa obavy z poškodenia po nehode Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba ukázali ako prehnané, všetky problémy okolo tohto najdôležitejšieho projektu za posledné roky ešte vyriešené rozhodne nie sú. A to ani zďaleka.

Ako totiž informuje Futurism, štart teleskopu do vesmíru sa opäť odkladá.

Tentokrát je na vine chyba komunikácie medzi nosnou raketou a samotným teleskopom. Ako však vysvetľuje Spaceflight Now, za chybu tentokrát nie je zodpovedný teleskop, ale pozemné vybavenie nevyhnutné pre štart celého kolosu.

Do vesmíru tak dlho očakávaný teleskop Jamesa Webba, podľa aktuálnych plánov. poletí najskôr 24. decembra, čím by dal inžinierom aj fanúšikom objavovania vesmíru pekný vianočný darček.

Nervozita však potrvá do príletu k cieľovej destinácie a úspešného uvedenia do prevádzky. Takto komplexný teleskop totiž obsahuje tisícky kompinentov. Platí, že ak zlyhá jeden, je ohrozená celá celá misia.

Pôvodný článok:

Doteraz najväčší Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý už spôsobuje vedcom nervozitu celé desaťročia, mal podľa Ars Technica menší incident. NASA už problém vyšetruje a let sa odkladá na 22. decembra, teda najmenej o štyri dni.

Čo sa vôbec stalo?

Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) mal pôvodne letieť do kozmu v roku 2007, pričom jeho počiatočný rozpočet sa pohyboval na úrovni 500 miliónov amerických dolárov. O takmer desať rokov neskôr a dosiahnutí rozpočtu cez 10 miliárd robí odborníkom na čele vrásky.

K incidentu došlo, keď sa snažili technici spojiť toto kozmické observatórium s adaptérom, vďaka ktorému bude pripevnené o európsku raketu Ariane V. Avšak kým jeho predchodca Hubble sa nachádza na nízkej obežnej dráhe Zeme vo výške asi 540 km, JWST vynesie Ariane V až k libračnému bodu medzi Zemou a Slnkom. V najvzdialenejšom bode sa od nás vzdiali na 1,5 milióna km.

Arianespace/ESA

Ako vysvetľuje NASA, počas procesu manipulácie došlo k náhlemu uvoľneniu jednej zo svoriek, čo spôsobilo vibrácie v celom teleskope. „Výbor na zhodnotenie anomálie, pod vedením NASA, okamžite začal vyšetrovanie a nariadil dodatočné testy, aby sa s určitosťou zistilo, či nedošlo k poškodeniu niektorých komponentov,“ dodáva NASA.

Ďalší odklad vylúčený nie je

Termín letu, tentoraz stanovený na 22. decembra, ešte nemusí byť definitívny. Ak totiž výbor zistí, že skutočne došlo k poškodeniu komponentov, môže to znamenať ďalšie mesiace odkladov a navyšovania rozpočtu.

Je však otázne, o akú silnú vibráciu v skutočnosti išlo. Vesmírny teleskop Jamesa Webba totiž poletí do kozmu na rakete, čo nie je práve prechádza ružovým parkom. Okrem pomerne zdĺhavého preťaženia je totiž náklad rakety vystavený aj pomerne silným vibráciám.

NASA/Chris Gunn

Navyše, ako upozorňuje portál SPACE, ani po dlho očakávanom spojení nákladu s raketou nemusí byť problémom koniec. NASA totiž vyhlásila, že existuje až 300 rôznych možností, ako toto extrémne dôležité observatórium, ktorým chceme, okrem iného, hľadať mimozemský život a skúmať exoplanéty, môže zlyhať.

Hotový kozmický zázrak

Ako totiž opisuje NASA, po vynesení do kozmu a odpojení sa od rakety, JWST vykoná tú najzložitejšiu sekvenciu rozmiestnenia jednotlivých komponentov a systémov, o akú sme sa kedy v kozme počas jediného letu pokúsili.

„Je tu 344 jednotlivých bodov potenciálneho zlyhania. Približne 80 % z nich sa týka rozbalenia. Je ťažké sa tomu vyhnúť, ak máte uvoľňovací mechanizmus. Je ťažké mať v takom prípade zálohu,“ vysvetľuje Mike Menzel, vedúci systémový inžinier misie.

NASA

A to všetko samozrejme v prípade, že sa úspešne dostane do vesmíru. Ariane V síce patrí medzi tie spoľahlivejšie rakety, nie je však bezchybná a riziko zlyhania zatiaľ pri raketových letoch nedokážeme na 100 % eliminovať. V tomto prípade však pôjde o skutočnú katastrofu, ktorú si, pre dobro a pokrok celého ľudstva, neželá nikto.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú